Přeskočit na obsah

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi''' patří mezi [[sociální služby]] dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, § 65.
'''Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi''' patří mezi [[sociální služby]] dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, § 65.


Zajišťují podporu [[rodina|rodinám]] s jedním nebo více dětmi do 18 let, u kterých je jejich vývoj ohrožen kvůli dlouhodobě nepříznivé sociální situaci (špatné bytové podmínky, nezaměstnanost, dluhy apod.). Tu nejsou rodiče schopní sami bez pomoci překonat a v jejím důsledku navíc existují další rizika ohrožující vývoj dětí.
Zajišťují podporu [[rodina|rodinám]] s jedním nebo více dětmi do 18 let, u kterých je jejich vývoj ohrožen kvůli dlouhodobě nepříznivé sociální situaci (špatné bytové podmínky, nezaměstnanost, dluhy apod.). Tu nejsou rodiče schopni sami bez pomoci překonat a v jejím důsledku navíc existují další rizika ohrožující vývoj dětí.


==Poslání služby==
==Poslání služby==
Řádek 16: Řádek 16:


==Cílová skupina==
==Cílová skupina==
Služby jsou určeny pro rodiny s dětmi, které jsou sociálně vyloučeny nebo jsou jím ohroženy. Klienti z této cílové skupiny zpravidla „nedosáhnou“ na běžně dostupné služby a to především proto, že o nich neví nebo je nedokážou využít a navíc splňují další kritéria sociálního vyloučení. Mezi jehož hlavní znaky patří [[nezaměstnanost]], nízký nebo žádný příjem, závislost na dávkách, malá [[sociální mobilita]] a obtíže při kontaktu s institucemi. Tato neschopnost ovlivňuje jejich péči o děti a ohrožují jejich vývoj. Rodiče nejsou schopni tyto situace sami překonat.
Služby jsou určeny pro '''''rodiny s dětmi''''', které jsou sociálně vyloučeny nebo jsou jím ohroženy. Klienti z této cílové skupiny zpravidla „nedosáhnou“ na běžně dostupné služby a to především proto, že o nich neví nebo je nedokážou využít a navíc splňují další kritéria sociálního vyloučení. Mezi jehož hlavní znaky patří [[nezaměstnanost]], nízký nebo žádný příjem, závislost na dávkách, malá [[sociální mobilita]] a obtíže při kontaktu s institucemi. Tato neschopnost ovlivňuje jejich péči o děti a ohrožují jejich vývoj. Rodiče nejsou schopni tyto situace sami překonat.


Služby nejsou určeny rodinám bez dětí nebo s dětmi staršími 18 let.
Služby nejsou určeny rodinám bez dětí nebo s dětmi staršími 18 let.
Řádek 41: Řádek 41:


==Cíle služby==
==Cíle služby==
Prvotním záměrem sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi je zabránit zhoršování nepříznivé životní situace. Hlavním záměrem pak je ale dosáhnout zlepšení životní úrovně rodiny a to také díky zvýšení sociálních dovedností jejích jednotlivých členů. Cílem je dosáhnout toho, aby rodina byla samostatně schopná zvládat problémy každodenního života a zajistit tak svým dětem v rámci svých možností odpovídající prostředí k jejich všestrannému vývoji.
Prvotním záměrem sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi je '''''zabránit zhoršování nepříznivé životní situace'''''. Hlavním záměrem pak je ale dosáhnout '''''zlepšení životní úrovně rodiny''''' a to také díky zvýšení sociálních dovedností jejích jednotlivých členů. Cílem je dosáhnout toho, aby '''''rodina byla samostatně schopná zvládat problémy každodenního života''''' a zajistit tak svým dětem v rámci svých možností odpovídající prostředí k jejich všestrannému vývoji.


Služba se také efektivně osvědčila jako [[prevence]] „odebírání dětí“, která následně ušetří nemalé náklady spojené s [[Ústavní výchova|ústavní výchovou]].
Služba se také efektivně osvědčila jako [[prevence]] „odebírání dětí“, která následně ušetří nemalé náklady spojené s [[Ústavní výchova|ústavní výchovou]].


==Zásady služby==
==Zásady služby==
*Poskytování sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi se řídí standardy a je v souladu s právními normami České republiky a Evropské unie a také Etickým kodexem sociálních pracovníků České republiky[http://is.muni.cz/th/182582/pedf_m/Poradensky_system_-_Priloha_1.pdf].
*Poskytování sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi se '''''řídí standardy'''''[http://www.mpsv.cz/cs/5963] a je v souladu s právními normami České republiky a Evropské unie a také '''''Etickým kodexem sociálních pracovníků České republiky'''''[http://is.muni.cz/th/182582/pedf_m/Poradensky_system_-_Priloha_1.pdf].
*Nedochází k diskriminaci klientů z důvodu svého věku, barvy pleti, mateřského jazyka, pohlaví, sexuální orientace, rodinného stavu, ekonomické situace a bez ohledu na etnickou, národnostní, sociální, náboženské a jiné příslušnosti.
*'''''Nedochází k diskriminaci''''' klientů z důvodu svého věku, barvy pleti, mateřského jazyka, pohlaví, sexuální orientace, rodinného stavu, ekonomické situace a bez ohledu na etnickou, národnostní, sociální, náboženské a jiné příslušnosti.
*Služby respektují jedinečnost, důstojnost a nezávislost klienta, jeho soukromí a právo vlastní volby. Spolupráce je vykonávána na základě svobodné vůle, klient spolupracuje dobrovolně.
*Služby '''''respektují''''' jedinečnost, důstojnost a nezávislost klienta, jeho soukromí a právo vlastní volby. Spolupráce je vykonávána na základě svobodné vůle, klient spolupracuje dobrovolně.
*Bez souhlasu klienta nejsou poskytovány žádné informace třetím osobám. Výjimkou je poskytnutí informací ze zákona (OSPOD) či vyžádání informací orgány činnými v trestním řízení a soudy. Klient je o poskytnutí těchto informací vždy seznámen.
*Bez souhlasu klienta '''''nejsou poskytovány žádné informace''''' třetím osobám. Výjimkou je poskytnutí informací ze zákona (OSPOD) či vyžádání informací orgány činnými v trestním řízení a soudy. Klient je o poskytnutí těchto informací vždy seznámen.
*Je poskytována s důrazem na zplnomocňování klienta. Služba je poskytována takovým způsobem, aby uživatel nebyl na službě závislý. Je motivován k řešení dané situace.
*Služba je poskytována s důrazem na '''''zplnomocňování klienta'''''. Je navíc poskytována takovým způsobem, aby uživatel nebyl na službě závislý. Je motivován k řešení dané situace.
*Charakter a forma poskytování služby podporuje sociální integraci jejich uživatelů do společnosti, je poskytována přímo v přirozeném prostředí klienta se snahou v maximální možné míře využít přirozené sociální zdroje klienta (rodina, příbuzní, apod.).
*Charakter a forma poskytování služby '''''podporuje sociální integraci''''' jejich uživatelů do společnosti, je poskytována přímo v přirozeném prostředí klienta se snahou v maximální možné míře využít přirozené sociální zdroje klienta (rodina, příbuzní, apod.).
*Blaho dítěte je nadřazeno nad všemi ostatními zájmy, včetně zájmu rodičů a je předním hlediskem i při poskytování sociální služby. Primární zodpovědnost za blaho dítěte náleží rodičům nikoli poskytovateli služby.
*'''''Blaho dítěte je nadřazeno''''' nad všemi ostatními zájmy, včetně zájmu rodičů a je předním hlediskem i při poskytování sociální služby. Primární zodpovědnost za blaho dítěte náleží rodičům nikoli poskytovateli služby.
*Služby jsou poskytovány zdarma.
*Služby jsou poskytovány '''''zdarma'''''.


==Legislativa==
==Legislativa==
Řádek 80: Řádek 80:
*Oborový portál o nízkoprahových socialních službách a zařízeních[http://www.streetwork.cz/]
*Oborový portál o nízkoprahových socialních službách a zařízeních[http://www.streetwork.cz/]
*Etický kodex sociálních pracovníků České republiky[http://is.muni.cz/th/182582/pedf_m/Poradensky_system_-_Priloha_1.pdf]
*Etický kodex sociálních pracovníků České republiky[http://is.muni.cz/th/182582/pedf_m/Poradensky_system_-_Priloha_1.pdf]
*Standardy kvality sociálních služeb[http://www.mpsv.cz/cs/5963]

Verze z 18. 5. 2014, 09:21

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi patří mezi sociální služby dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, § 65.

Zajišťují podporu rodinám s jedním nebo více dětmi do 18 let, u kterých je jejich vývoj ohrožen kvůli dlouhodobě nepříznivé sociální situaci (špatné bytové podmínky, nezaměstnanost, dluhy apod.). Tu nejsou rodiče schopni sami bez pomoci překonat a v jejím důsledku navíc existují další rizika ohrožující vývoj dětí.

Poslání služby

  • Posláním sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi je bezplatné poskytování pomoci, podpory a poradenství rodinám s dětmi, které žijí ve vyloučených lokalitách, rodinách žijícím v sociálním vyloučení nebo které jím jsou ohroženy. A to především kvůli nepříznivé životní situaci, kterou ale nejsou schopny vlastními silami vyřešit a překonat a díky které je navíc ohrožen vývoj dětí a fungování rodiny.
  • Obsahem spolupráce je individuální sociální pomoc a poradenství při uplatňování práv a oprávněných zájmů rodičů a jejich dětí, získávání a prohlubování rodičovských schopností, dovedností a kompetencí, zlepšení hospodaření rodiny, prevence zadlužení a ztráty bydlení. Také zlepšení života dětí a jejich úspěšnosti ve vzdělání včetně prevence předčasného ukončování jejich vzdělání.
  • Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi se snaží předcházet a snižovat míru sociálního vyloučení rodin s dětmi prostřednictvím kvalitní a profesionální spolupráce pracovníka s rodinou. Jsou časově náročné, protože pracovník si nejdříve musí získat důvěru členů rodiny, než s nimi může začít pracovat následně na zlepšení jejich situace. Spolupráce trvá zpravidla 6 měsíců a jeden pracovník je schopen efektivně pracovat s 10 rodinami.
  • Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi navíc doplňují další sociální služby jako např. nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a azylové domy. Pracovníci se také snaží efektivně spolupracovat s institucemi, které se mohou podílet na vyřešení situace klienta (OSPOD, sociální kurátoři pro mládež, školská zařízení, PČR, probační a mediační služba, úřad práce apod.). Sociální služby musí být zaregistrovány dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ať už je poskytuje sama obec nebo neziskové organizace.

Formy služby

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi mohou být poskytovány buď ambulantně, nebo především terénně v přirozeném prostředí rodiny, kterou se snaží pracovníci motivovat a aktivizovat ke změně v tíživém období. Snaží se rodiče podporovat v jejich kompetencích, zůstávají v roli průvodce a usilují, aby se rodiče na řešení problému spolupodíleli a zodpovědnost za řešení situace zůstala na jejich straně.

Cílová skupina

Služby jsou určeny pro rodiny s dětmi, které jsou sociálně vyloučeny nebo jsou jím ohroženy. Klienti z této cílové skupiny zpravidla „nedosáhnou“ na běžně dostupné služby a to především proto, že o nich neví nebo je nedokážou využít a navíc splňují další kritéria sociálního vyloučení. Mezi jehož hlavní znaky patří nezaměstnanost, nízký nebo žádný příjem, závislost na dávkách, malá sociální mobilita a obtíže při kontaktu s institucemi. Tato neschopnost ovlivňuje jejich péči o děti a ohrožují jejich vývoj. Rodiče nejsou schopni tyto situace sami překonat.

Služby nejsou určeny rodinám bez dětí nebo s dětmi staršími 18 let.

Základní činnosti služby

Dle Vyhlášky č. 505/2006 Sb.[1] se základní činnosti sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi dělí a zajišťují takto:

a) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti:

  • pracovně výchovná činnost s dětmi
  • pracovně výchovná činnost s dospělými, například podpora a nácvik rodičovského chování včetně vedení hospodaření a udržování domácnosti, podpora a nácvik sociálních kompetencí v jednání na úřadech, školách, školských zařízeních; přitom alespoň 70 % těchto činností je zajišťováno formou terénní služby
  • nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností dítěte
  • zajištění podmínek a poskytnutí podpory pro přiměřené vzdělávání dětí
  • zajištění podmínek pro společensky přijatelné volnočasové aktivity

b) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím:

  • doprovázení dětí do školy, školského zařízení, k lékaři, na zájmové aktivity a doprovázení zpět

c) sociálně terapeutické činnosti:

  • socioterapeutické činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností a dovedností podporujících sociální začleňování osob

d) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí:

  • pomoc při vyřizování běžných záležitostí
  • pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a pomoc a podpora při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob

Cíle služby

Prvotním záměrem sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi je zabránit zhoršování nepříznivé životní situace. Hlavním záměrem pak je ale dosáhnout zlepšení životní úrovně rodiny a to také díky zvýšení sociálních dovedností jejích jednotlivých členů. Cílem je dosáhnout toho, aby rodina byla samostatně schopná zvládat problémy každodenního života a zajistit tak svým dětem v rámci svých možností odpovídající prostředí k jejich všestrannému vývoji.

Služba se také efektivně osvědčila jako prevence „odebírání dětí“, která následně ušetří nemalé náklady spojené s ústavní výchovou.

Zásady služby

  • Poskytování sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi se řídí standardy[2] a je v souladu s právními normami České republiky a Evropské unie a také Etickým kodexem sociálních pracovníků České republiky[3].
  • Nedochází k diskriminaci klientů z důvodu svého věku, barvy pleti, mateřského jazyka, pohlaví, sexuální orientace, rodinného stavu, ekonomické situace a bez ohledu na etnickou, národnostní, sociální, náboženské a jiné příslušnosti.
  • Služby respektují jedinečnost, důstojnost a nezávislost klienta, jeho soukromí a právo vlastní volby. Spolupráce je vykonávána na základě svobodné vůle, klient spolupracuje dobrovolně.
  • Bez souhlasu klienta nejsou poskytovány žádné informace třetím osobám. Výjimkou je poskytnutí informací ze zákona (OSPOD) či vyžádání informací orgány činnými v trestním řízení a soudy. Klient je o poskytnutí těchto informací vždy seznámen.
  • Služba je poskytována s důrazem na zplnomocňování klienta. Je navíc poskytována takovým způsobem, aby uživatel nebyl na službě závislý. Je motivován k řešení dané situace.
  • Charakter a forma poskytování služby podporuje sociální integraci jejich uživatelů do společnosti, je poskytována přímo v přirozeném prostředí klienta se snahou v maximální možné míře využít přirozené sociální zdroje klienta (rodina, příbuzní, apod.).
  • Blaho dítěte je nadřazeno nad všemi ostatními zájmy, včetně zájmu rodičů a je předním hlediskem i při poskytování sociální služby. Primární zodpovědnost za blaho dítěte náleží rodičům nikoli poskytovateli služby.
  • Služby jsou poskytovány zdarma.

Legislativa


Zdroje financování

  • dotace MPSV na poskytování sociálních služeb
  • OPLZZ, Výzva č. 55 k předkládání individuálních projektů zaměřených na integraci příslušníků romských lokalit
  • OPLZZ, Výzva č. 19 pro předkládání grantových projektů v rámci oblasti podpory 3.2 – Podpora sociální integrace příslušníků romských lokalit: číslo globálního projektu: CZ.1.04/3.2.01
  • Výzva IOPu 3.1b) investiční podpora při zajištění dostupnosti takových služeb, které umožní návrat příslušníků nejvíce ohrožených sociálně vyloučených romských lokalit zpět na trh práce a do společnosti
  • OPLZZ, 3.2 Podpora sociální integrace příslušníků romských lokalit

Poskytovatelé sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi

  • Centrum dětí a mládeže Teen Challenge International ČR[4]
  • Člověk v tísni[5]
  • Střep[6]

Související články

Externí odkazy

  • Sociální práce a sociální služby[7]
  • Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a Vyhláška č. 505/2006 Sb.[8]
  • Oborový portál o nízkoprahových socialních službách a zařízeních[9]
  • Etický kodex sociálních pracovníků České republiky[10]
  • Standardy kvality sociálních služeb[11]