ZX81

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sinclair ZX81

ZX81 byl jedním z prvních levných domácích počítačů, předchůdce Sinclair ZX Spectrum. Byl vybaven procesorem Z80, 1kB RAM a jako zobrazovací zařízení používal běžný televizor. Představen byl 5. března 1981.[1]

Na svou dobu a cenu byl velmi propracovaný. Procesor počítače se převážně využívá pro zobrazování grafických dat a pouze v době, kdy paprsek televizoru nekreslí obraz, může běžet program uživatele. Počítač ZX81 má proto dva režimy práce SLOW a FAST. V režimu SLOW jsou zobrazována grafická data a ve zbytku času se provádí program uživatele. V režimu FAST se nezobrazuje nic, veškerý čas procesoru je věnován programu uživatele.

Počítač ZX81 má pouze textový režim, ale znaková sada obsahuje i grafické znaky. Počítač byl standardně dodáván s 1kB paměti RAM, přičemž 768 B tvoří paměť vyhrazená pro zobrazovaná data. Pro program a systémové proměnné tak zbývá pouze 256 B. Programy ale mohly být i delší. To bylo umožněno postupným zmenšováním části paměti vyhrazené pro zobrazovaná data, takže se pak zobrazuje na obrazovce méně řádků.

Timex Sinclair 1000

Ve Spojených Státech Amerických se tento počítač vyráběl pod značkou Timex Sinclair 1000. Proti Sinclair ZX81 měl 2kB RAM.

Předchůdcem počítače ZX81 byl počítač ZX80.

Hardware[editovat | editovat zdroj]

  • Procesor: Z80
  • RAM: 1 kB
  • ROM: 8 kB

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://f6.bloguje.cz/885519-30-let-zx81.php

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]