World Wrestling Entertainment

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo WWE

WWE, celým názvem World Wrestling Entertainment je americká společnost, která se zabývá hlavně profesionálním wrestlingem. Je to největší a nejoblíbenější wrestlingová společnost na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vlastník WWE Vince McMahon

WWE začala být populární hlavně po roce 1980, v té době se ještě jmenovala WWF. V té době byly největší hvězdy Hulk Hogan, "Macho Man" Randy Savage, The Iron Sheik, Nikolai Volkoff, "Hacksaw" Jim Duggan, Sgt. Slaughter, Ricky Steamboat, Andre the Giant a "Rowdy" Roddy Piper. Tato éra se nazývala Golden era a během ní se WWF stala velmi populární.

Ještě více začala být WWF populární před rokem 2000 v takzvané Attidude éře, konkurenční WCW a ECW byly WWF překonávány díky hvězdám jako byly The Rock, "Stone Cold" Steve Austin, Triple H, Kurt Angle, Kane, The Undertaker, Big Show a majitel WWF Vince McMahon. Poté se konkurenční společnosti rozpadly a přišlo spousta nových hvězd jako např. Chris Jericho, Rob Van Dam a Booker T.

V roce 2002 začala Ruthless Agression Era, WWF se už v té době jmenovala WWE poté, co prohrála spor se společností na ochranu životního prostředí. V této éře se začaly objevovat další velké hvězdy jako Eddie Guerrero, Chris Benoit, John Cena, Edge, Randy Orton, Batista a Rey Mysterio. WWE se po rozpadu WCW a ECW rozdělila na dvě značky, Raw a Smackdown. Toto rozdělení vydrželo až do roku 2011 kdy se hvězdy začaly objevovat v obou značkách.

V roce 2008 začala tzv. PG Era, v ní se nejvíce proslavily jména jako Wade Barrett, Roman Reings, Seth Rollins, Dean Ambrose, CM Punk, Alberto Del Rio, Dolph Ziggler, Jack Swagger, Sheamus a The Miz.

Současnou érou je Reality Era, ta začala s bojem Triple He proti Danielu Bryanovi v roce 2013. Během této éry přišlo do WWE spousta světově známých wrestlerů jako Sami Zayn, Adrian Neville, Finn Bálor a Hideo Itami. Ti jsou zatím v NXT ale již brzy se pravděpodobně přesunou do hlavní soupisky.

Shows[editovat | editovat zdroj]

WWE vysílá týdně několik "weekly shows". Monday Night Raw a Friday Night Smackdown jsou hlavní dvě, Raw trvá 3 hodiny a Smackdown hodinu a půl, dále WWE vysílá menší shows jako Main Event, Superstars a NXT, to funguje jako vývojové centrum pro budoucí WWE hvězdy.

Dolph Ziggler, současný Intercontinental Champion.

Wrestleři na těchto shows budují příběhy, které vyvrcholí na tzv. "PPV shows", kde se bojuje hlavně o tituly a wrestleři si zde vyřizují své spory v zápasech. Jsou PPV které mají speciální druh zápasu, podle toho je i odvozeno jméno určité PPV show. Mezi takové shows patří například Royal Rumble, Elimination Chamber nebo TLC. Největší akcí roku je WrestleMania. PPV se koná zhruba jednou za měsíc.

Tento rok se uskuteční nebo už uskutečnily tyto PPV:

Royal Rumble - 26.01.2014 - Hlavní událostí byl Royal Rumble zápas s 30 účastníky, vítězem byl Batista a dostal tak zápas o WWE World Heavyweight Championship na WrestleManii 30.

Elimination Chamber - 23.02.2014 - Hlavní událostí byl Elimination Chamber zápas o WWE World Heavyweight Championship mezi Randym Ortonem, Cesarem, Sheamusem, Johnem Cenou, Danielem Bryanem a Christianem, vítězem byl Randy Orton.

WrestleMania 30 - 06.04.2014 - Hlavní událostí byl zápas mezi Danielem Bryanem, Batistou a Randym Ortonem o WWE World Heavyweight Championship, vítězem byl Daniel Bryan. Na této akci byla ukončena legendární série The Undertaker na stavu 21-1.

Extreme Rules - 05.05.2014 - Hlavní událostí byl zápas s extrémními pravidly mezi Danielem Bryanem a Kanem o WWE World Heavyweight Championship, vítězem byl Daniel Bryan.

Payback - 1.06.2013 - Hlavní událostí byl vyřazovací zápas bez pravidel mezi The Shieldem (Dean Ambrosem, Sethem Rollinsem a Romanem Reignsem) a Evolution (Batistou, Triple Hem a Randym Ortonem. Vítězem se stali The Shield.

The Shield měl svůj poslední zápas na Payback. Den po vítězství nad Evolution Seth Rollins (nalevo), jeden z členů zradil a zničil tak tuto frakci.

Money in the Bank - 29.06.2014 - Hlavní událostí byl Money in the Bank zápas o WWE World Heavyweight Championship bez držitele mezi Albertem Del Riem, Randym Ortonem, Kanem, Romanem Reingsem, Sheamusem, Brayem Wyattem, Cesarem a Johnem Cenou, který zvítězil.

Battleground - 20.07.2014 - Hlavní událostí byl zápas o WWE World Heavyweight Championship mezi Romanem Reignsem, Kanem, Randym Ortonem a Johnem Cenou, který zvítězil.

SummerSlam - 17.08.2014 - Hlavní událostí byl zápas o WWE World Heavyweight Championship mezi Johnem Cenou a Brockem Lesnarem, který zvítězil.

Night of Champions - 21.09.2014 - Hlavní událostí byl zápas o WWE World Heavyweight Championship mezi Johnem Cenou a Brockem Lesnarem, John Cena byl poražen po diskvalifkaci poté, co do zápasu zasáhl Seth Rollins. To znamená že Brock Lesnar zůstal šampionem.

Hell in a Cell - 26.10.2014 - Hlavní událostí byl zápas v kleci mezi Deanem Ambrosem a Sethem Rollinsem, vítězem se stal Seth Rollins poté, co Bray Wyatt napadl Setha Rollinse.

Survivor Series - 23.11.2014

TLC: Tables, Ladder & Chairs - 14.12.2014

WWE také dělá tzv. "house shows", ty se konají jenom pro diváky v aréně a nevysílají se v televizi nebo na WWE Network. Jedna house show se uskutečnila 11. června 2009 i v České Republice, přesněji v Tipsport aréně.

Tituly v WWE[editovat | editovat zdroj]

WWE World Heavyweight Championship

WWE World Heavyweight Championship, jeho držitelem je Brock Lesnar.

Intercontinental Championship, jeho držitelem je Dolph Ziggler.

United States Championship, jeho držitelem je Rusev.

Divas Championship, jeho držitelem je AJ Lee.

WWE Tag Team Championship, jeho držitely jsou Goldust a Stardust.

Money in the Bank kontrakt na zápas o WWE World Heavyweight Championship, jeho držitelem je Seth Rollins

NXT Championship, jeho držitelem je Adrian Neville.

NXT Divas Championship, jeho držitelem je Charlotte.

NXT Tag Team Championship, jeho držitely jsou Kalisto a Sin Cara.