Wang Li-ťünův incident

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Wang Li-ťünův incident je politický skandál, který začal v únoru 2012, když byl odvolán policejní šéf města Čchung-čchingu Wang Li-ťün poté, co americkým diplomatům sdělil podrobnosti případu vraždy britského obchodníka Neila Heywooda.

Před 18. sjezdem Komunistické strany Číny, který se má konat na podzim roku 2012, vypukly uvnitř strany mocné boje o kontrolu nad vedením země.[1]

Zprávy světových médií naznačovaly, že probíhal boj mezi dvěma frakcemi komunistické strany.[2] První frakce byla údajně vedena prezidentem a generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny v jedné osobě Chu Ťin-tchaem a premiérem Wen Ťia-paem. Druhou řídil člen devítičlenného Stálého výboru politbyra komunistické strany a šéf policie a bezpečnostních složek Čou Jung-kchang spolu se stranickým tajemníkem komunistické strany v Čchung-čchingu Po Si-lajem.

První zprávy o převratu

1. března 2012 - Deník Velká Epocha (The Epoch Times) zveřejnil informace o tom, že policejní ředitel Wang Li-ťün odevzdal na velvyslanectví USA americkému velvyslanci informace o spiknutí tajemníka Po Si-laje a šéfa policejních sil Čou Jung-kchanga, kteří údajně připravují v Čínské lidové republice ozbrojený puč.[3] Čínský disidentský server Boxun napsal, že Wang Li-ťüna vyšetřují v Pekingu. Pravděpodobně předal informace o spiknutí Čou Jung-kchanga a Po Si-laje, kteří chtěli zabránit nástupu Si Ťin-pchinga.

4. března 2012 - Disidentský server Boxun zveřejnil informace o obsahu předaných dokumentů, které zahrnují důkazy, že Po Si-laj a člen stálého výboru politbyra Ústředního výboru KS-Číny Čou Jung-kchang chtěli odstranit Si Ťin-pchinga, budoucího předsedu politbyra, a chopit se moci. Spiknutí bylo údajně podpořeno vedením komunistické strany, tedy frakcí bývalého předsedy komunistické strany Ťiang Ce-mina.[4]

15. března 2012 - Státní tisková agentura Nová Čína oznámila, že čínské vedení Po Si-laje odvolalo z vedení komunistické strany města Čchung-čching.[5] Podle komentátora Milana Slezáka se jedná o jeho patrně definitivní konec ve vysoké politice.[6] Podle světových médií byl hlavním důvodem jeho odvolání skandál jeho pobočníka Wang Li-ťüna, který se pokusil zběhnout do USA a strávil jeden den na americkém konzulátu v Čcheng-tu.[5][6]


Převrat údajně vypukl

19. března 2012 - Světová média oznámila, že internetoví mikrobloggeři na Weibo.com tvrdí, že v noci z 19. na 20. března došlo k pokusu o převrat (puč).[7] V Pekingu se objevilo velké množství armádních vozů.[8] Neoznačené armádní složky údajně zrána obsadily všechna důležitá místa vládního komplexu v Čung-nan-chaj i jinde v Pekingu.[9] Podle médií vše odstartovala aféra Po Si-laje, jenž byl podle portálu Mingjing News chráněncem člena devítičlenného Stálého výboru politbyra komunistické strany Čou Jung-kchanga, který kontroluje policii a bezpečnostní složky. Po Si-laj byl totiž zbaven funkce a vzat do interního vyšetřování. Následně se rozhořel boj mezi nejmocnějšími členy politbyra.[9]Za soupeřící kliku vůči Čouovi označují čínští blogeři generálního tajemníka Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa, kteří kontrolují armádu.[9][7] Některá média hovoří o střelbě v centru Pekingu, pohybech obrněných vozidel v metropoli i záhadné nehodě Ferrari, v němž měl zahynout syn člena vlády.[10]

Další zpráva tvrdí, že Čou Jung-kchang se nejprve pokusil za pomoci policejních sil uvěznit prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa. Jeho pokus byl údajně potlačen, díky tomu, že již byli na převrat připraveni. Spekuluje se o možnosti, že USA předalo plány na převrat prodemokratičtější frakci komunistické strany. Obě frakce následně údajně mobilizovaly ozbrojené složky. Čou Jung-kchang měl obsadit státní čínskou televizi CCTV a tiskovou agenturu Sin-chua. Tu ale Chu Ťin-tchao vybojoval zpět. Všechny zprávy na internetových stránkách Sin-chua se od 23. hodiny 19. března do nejméně osmi hodin následujícího rána věnovaly pouze zahraničním zprávám. Neobjevila se ani jedna domácí aktualita, což bylo velmi neobvyklé.[7]

Cenzura zpráv o převratu

31. březen 2012 - Čínské úřady rázně zasáhly proti čínské internetové komunitě. Podle zpráv listu The Epoch Times informovala čínská státní tisková agentura Sin-chua, že bylo zatčeno 1,065 lidí a vymazáno 208,000 „škodlivých“ zpráv.[11] v souvislosti s údajnou produkcí a propagací fám. Následně Sin-chua informace vymazala a uvedla že bylo zatčeno šest lidí a dočasně zavřeno šestnáct webových portálů.[12] Kvůli nevysvětlenému odvolání vysokého straníka Po Si-laje totiž čínská společnost na internetu spekuluje, co za překvapivým krokem stojí.[13] Dva hlavní čínské mikroblogové portály Sina Weibo a Tencent QQ, z nichž každý má asi 300 milionů uživatelů, znemožnily lidem psát od soboty do 3. dubna ráno na internetu komentáře a další texty.[13]

Reference

  1. Hrozí v Číně převrat? [online]. ceskatelevize.cz [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  2. Čína: Souboj komunistických frakcí [online]. velkaepocha.sk [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  3. Čína: Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS [online]. velkaepocha.sk [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  4. Čína: Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou [online]. velkaepocha.sk [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  5. a b Odvolání funkcionáře otevřelo souboj o stranické posty v Číně [online]. ceskenoviny.cz [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  6. a b Milan Slezák: Čína – pád mocného muže [online]. rozhlas.cz [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  7. a b c Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média [online]. velkaepocha.sk [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  8. Čínou se šíří zvěsti o převratu a přítomnosti tanků v Pekingu [online]. idnes.cz [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 
  9. a b c Boj o moc otřásl vedením rudé Číny, spekuluje se o pokusu o puč [online]. novinky.cz [cit. 2012-03-24]. Dostupné online. 
  10. Čínským webem se šíří fámy o puči, strana je nervózní [online]. aktualne.cz [cit. 2012-03-24]. Dostupné online. 
  11. Crackdown Hits China’s Internet. [Epoch Times] [online]. 2012-03-27 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  12. Websites closed, six detained for spreading rumors. [[1]] [online]. 2012-03-27 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  13. a b Kvůli fámám s převratem a tanky v Pekingu uzavřela Čína webové portály. [[2]] [online]. 2012-03-27 [cit. 2012-04-02]. Dostupné online.