VY Canis Majoris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
VY Canis Majoris
Porovnání velikostí Slunce a VY Canis Majoris
Charakteristika
Ekvinokcium J2000
Souhvězdí Velkého psa (Canis Major)
Typ objektu Hvězda (červený veleobr)
Rektascenze 07h 22m 58.29s
Deklinace −25° 46′ 03.5″
Hvězdná velikost 9,527
Spektrální typ M3/M4II
Vzdálenost 1200 pc (3900 ly)

VY Canis Majoris (VY CMa) je červený veleobr nacházející se v souhvězdí Velkého psa. Jedná se o největší známou hvězdu a také jednu z nejzářivějších. Je přibližně 1,2 kiloparseku ( což je asi 3 900 světelných let) vzdálena od Země. Kdyby se VY Canis Majoris umísila do středu Sluneční soustavy, její povrch by dosahoval až k oběžné dráze Jupiteru. Ale kvůli nepřesnostem v odhadu poloměru se někteří domnívají, že by dosahovala až k oběžné dráze Saturnu. Průměrná hustota se pohybuje od 5 do 10 mg/m3.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

První pozorování v historii provedl Jérôme Lalande dne 7. března 1801, který zaznamenal hvězdnou velikost 7. Další studie její hvězdné velikosti z 19. století prokázaly, že hvězda slábne od roku 1850. Od roku 1847 je známo, že VY Canis Majoris je rudá hvězda. V průběhu 19. století bylo nacházeno celkem 6 různých dílů, což naznačuje, že by se mohlo jednat o vícero hvězd. Dnes už je ale známo, že tyto domnělé hvězdy jsou jen zářící plochy v okolí mlhoviny.Vizuální pozorování v roce 1957 s obrazem ve vysokém rozlišení prokázalo, že VY CMa, jako jedna z mála, není dvojhvězda.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Podle studie Philipa Masseyho a kol. z roku 2006 se jedná o běžného červeného veleobra o průměru přibližně 600násobku Slunce.[1] Pokud by se taková hvězda nacházela ve středu sluneční soustavy, dosahovaly by její okrajové části až k oběžné dráze Marsu.

Astronomka Roberta M. Humphreysová z University of Minnesota však ve své studii z téhož roku odhadla průměr hvězdy na 1800 až 2500 průměrů Slunce.[2] Taková hvězda by ve sluneční soustavě sahala až k oběžné dráze Saturnu. Při průměru o 2100násobku Slunce by světlu trvala cesta kolem celého disku hvězdy 8 hodin.

Předpokládaná životnost[editovat | editovat zdroj]

Bylo zjištěno, že VY CMa je velice nestabilní. Důvodem je, že mnoho své hmoty vyvrhuje do okolní mlhoviny. Astronomové, s pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu předpověděli, že VY Canis Majoris bude zničen (jako supernova) za méně než 100 000 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku VY Canis Majoris na anglické Wikipedii.

  1. Massey, Philip; Levesque, Emily M.; Plez, Bertrand.. Bringing VY Canis Majoris Down to Size: An Improved Determination of Its Effective Temperature
  2. VY Canis Majoris: The Astrophysical Basis of Its Luminosity arXiv, 2006-10-13 Retrieved on 05-15-07

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]