Tournus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tournus
Radnice
Radnice
Tournus – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 168-353 m n. m.
stát: Francie Francie
region: Burgundsko
departement: Saône-et-Loire
arrondissement: Mâcon
kanton: Tournus
Tournus
Red pog.png
Tournus
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 25 km²
počet obyvatel: 6304 (2008)
hustota zalidnění: 252 obyv. / km²
správa
starosta: Jean Legros
oficiální web: http://www.tournus.fr/
PSČ: 71700
INSEE: 71543

Tournus [vysl. túrny] je historické město v Burgundsku ve východní Francii, département Saône-et-Loire, s asi 6500 obyvateli. Na severní straně k městu přiléhá bývalý benediktinský klášter s vlastním opevněním.

Město[editovat | editovat zdroj]

Tournus leží v místě antického římského tábora na pravém břehu řeky Saône, v polovině cesty mezi Dijonem a Lyonem, asi 28 km severně od Mâconu, na dálnici A6 a na železniční trati Mâcon – Châlons-sur-Saône. V okolí je mnoho vinic (oblast Mâcon). V malebném historickém městě jsou dva středověké kostely, radnice a mnoho měšťanských domů z 15.-17. století.

Klášter a kostel sv. Philiberta[editovat | editovat zdroj]

Klášter v Tournus vznikl patrně už za Merovejců, v 6. nebo 7. století. Podruhé byl založen v polovině 9. století, když mniši z kláštera v Grandlieu v severní Francii prchali před normanským vpádem. Klášterní kostel sv. Philiberta byl založen o sto let později, koncem 10. století (vysvěcen 979), nicméně patří k nejstarším zachovaným památkám románského stavitelství v Burgundsku. Příční loď a chór v současné podobě byly patrně dokončeny po roce 1100 (nové svěcení 1127).

Kostel je trojlodní stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí, s neobvyklou soudkovou klenbou v hlavní lodi a věncem kaplí kolem chóru. Soudková klenba s válcovými poli napříč hlavní lodi se pokládá za technický kompromis, když se stavitelům nedařilo sklenout loď obvyklou valenou klenbou, kterou boční zdi neudržely. Západní předsíň (nartex) má v patře velkou místnost pro poutníky, věže jsou patrně pozdější a jižní věž nebyla dostavěna. Na různých místech kostela byly objeveny zbytky fresek. V podlaze ochozu kolem chóru byla v nedávné době odkryta pozoruhodně vyspělá mramorová mosaika se znameními zvířetníku, snad z 11. století. Kostel má bohatou sochařskou výzdobu, hlavice na sloupech i figury na severní věži.

Ke kostelu přiléhá na jižní straně rajský dvůr se zbytkem křížové chodby, s gotickou kapitulní síní a s velkým pozdně gotickým refektářem v samostatné budově (dnes výstavní síň). Z opevnění klášterního areálu se zachovaly dva páry kulatých vstupních věží – někdejších bran - a části hradby směrem k řece.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tournus na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]