The Edge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
The Edge 18. června 2005
The Edge 22. října 2005

The Edge, vlastním jménem David Howell Evans (* 8. srpna 1961 Londýn) je kytarista irské hudební skupiny U2. Přezdívku The Edge získal podle rysů obličeje nebo podle jeho údajné záliby pohybovat se na hraně, prý mu tak říká i jeho matka. Ve skupině působí nejen jako kytarista, ale i jako klávesák, doprovodný zpěvák a také textař.

Už jako dítě byl velmi klidný, pečlivý a dobře se učil. Je až puntíčkářský co se týče zvuku jeho kytar. Jeho kytarový technik Dallas Schoo musí před každým koncertem navlékat na přibližně 30 kytar nové struny. Edge sám je vždy na jevišti první a když kupuje novou kytaru, je schopen ji hodiny a hodiny zkoušet. Stejně se chová i k různým zvukovým aparaturám (krabičkám) a vymýšlí nové a nové zvuky.

Rozeznáte ho podle kulichu, ve kterém se i podruhé ženil (různé klobouky ale nosí od půlky 80. let, kdy začal ztrácet vlasy).

Když mu byl rok, rodina se odstěhovala do Dublinu. Chtěl studovat medicínu, dlouho váhal, ale nakonec u něj vyhrála kapela. V roce 1983 se poprvé oženil se svou školní láskou Aislinn O'Sullivan, se kterou má tři dcery - Holly, Arun a Blue Angel. V roce 1993 (po rozvodu) začal chodit s Morleigh Steinberg, choreografkou a břišní tanečnicí ze ZOO TV Tour, kterou si v roce 2002 vzal, a se kterou má syna Leviho a dceru Sian.

Mezi jeho výbavu patří vybledlý Gibson Explorer 76', který tvoří základní sloup kapely a je s ní už od samého začátku. Nejznámější písně na něj hrané jsou "Beautiful day", "I Will Follow", "New York" nebo "Angel of Harlem". Dále pak kytary Fender Stratocaster, Bílý Les Paul, Epiphone Casino, kytary zn. Gresch, Fernandes, Epiphone, Gibson, Fender, Rickenbucker, Taylor... Raritou je Les Paul dělaný pro Edge na zakázku který má téměř 18 kilogramů, díky svému zrcadlovému povrchu. Tato kytara byla dělaná speciálně pro píseň "Discotheque".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]