Rdesno (Bistorta)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rdesno (Bistorta)

Rdesno objímavé (Bistorta amplexicaulis)
Rdesno objímavé (Bistorta amplexicaulis)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: rdesnovité (Polygonaceae)
Rod: rdesno (Bistorta)
(L.) Adans.

Rdesno (Bistorta) je jeden z rodů rostlin z čeledě rdesnovitých (Polygonaceae) podčeledě Polygonoideae, které mají stejné české pojmenování rdesno. Druhý rod se stejným názvem je rdesno (Persicaria). Tato výjimečnost byla vyvolána přechodem ke kladistickému pojetí taxonomie, kdy došlo mj. k rozdělení bývalého širokého rodu Polygonum a část druhů spolu monofyleticky spojených byla převedena do rodu Bistorta.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Tento rod se skládá asi z 50 druhů rozšířených převážně v mírném podnebném pásu na severní polokouli a zasahuje i do jižních oblastí americké Arktidy. Rostliny rostou v lehčích písčitých výživných půdách, na loukách, lesních mýtinách a ve skupinách řídkých keřů.

České republice se vyskytují tyto tři druhy:

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé rostliny až 150 cm vysoké s dlouhými, zkroucenými vláknitými oddenky (odtud i latinský název bis-dvakrát, tortus-točení), z kterých vyrůstají vzpřímené, nevětvené lysé lodyhy. Listy jsou bazální a lodyžní, vyrůstají většinou střídavě, některé jsou s řapíky a jiné přisedlé, bývají dlouhé 5 až 20 cm a široké 2 až 7 cm. Botka vzniklá srůstem palistů se mnohdy časem rozpadá. Čepele listů dlouhé až 8 cm mívají tvar lineární, kopinatý, eliptický až vejčitý, okraje mají více či méně jemně zvlněné, vrchol bývá tupě zahrocený. Jejich horní strana je hladká a lesklá, spodní naopak plstnatá.

Bisexuální květy na stopkách vytvářejí 4 až 7 cm dlouhá, terminální květenství, která mají stopky a připomínají klasy. Nerozlišené zvonkovité okvětí je bílé, nazelenalé, narůžovělé nebo purpurově růžové, zřídka červené. Okvětních lístků dlouhých až 4 mm je pět, zhruba do pětiny délky jsou srostlé. Tyčinek bývá 5 až 8, někdy jsou i málo vyvinuté, jejich nitky bývají volné nebo od základny srostlé, vnější jsou někdy srostlé s okvětím, prašníky jsou žluté, růžové, červené, fialové nebo načernalé. Semeníky jsou vejčitého až eliptického tvaru, nesou na vrcholu 3 srostlé čnělky se 2 až 3 kulovitými bliznami. Placentace je bazální. Neokřídlené lysé tříhranné nažky až 3 mm dlouhé bývají vystouplé, hnědé až černé. Semeno má zakřivené embryo.[3][4][5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některých druhů se užívá v lidovém lékařství, např. rdesno hadí kořen, kde se jeho sušeného kořene užívá hlavně k zastavení krvácení a léčbě ekzémů. Mladých rostlin lze používat na salát. Rdesno objímavé nebo rdesno himalájské se zase používá v zahradnictví jako půdopokryvné rostliny.[5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Katalog botanických zahrad Florius: Bistorta affinis [online]. Unie botanických zahrad, [cit. 2011-11-03]. Dostupné online. (česky) 
  2. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Jan et all. Seznam druhů rostlin v ČR [online]. Botanický ústav AV ČR, Průhonice, rev. 23.01.2011, [cit. 2011-11-03]. Dostupné online. (česky) 
  3. Flora of North America: Bistorta [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2011-11-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Bistorta [online]. South Siberian Botanical Garden of Altai State University, Barnaul, SU, [cit. 2011-11-03]. Dostupné online. (rusky) 
  5. a b ANDERBERG, Arne. Den virtuella floran: Bistorta [online]. Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE, rev. 13.04.2000, [cit. 2011-11-03]. Dostupné online. (švédsky) 
  6. Prodej bylin: Rdesno hadí kořen [online]. F-Dental, s. r. o., Hodonín, [cit. 2011-11-03]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]