Racek tmavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Racek tmavý

Racek tmavý, dospělý pták ve svatebním šatu se dvěma mladými ptáky
Racek tmavý, dospělý pták ve svatebním šatu se dvěma mladými ptáky
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neoghathae)
Řád: dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Podřád: racci (Lari)
Čeleď: rackovití (Laridae)
Rod: Leucophaeus
Binomické jméno
Leucophaeus modestus
Tschudi, 1843
Synonyma
  • Larus modestus
  • racek chilský[1]

Racek tmavý (Leucophaeus modestus) je středně velkým jihoamerickým druhem racka z rodu Leucophaeus, známý unikátní hnízdní biologií.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělí ptáci jsou celí tmavošedí, se světle šedou až bílou hlavou a bílým zadním okrajem křídla, ocas s černou páskou a bílým koncovým lemem. Nohy a zobák jsou černé. V prostém šatu mají i hlavu hnědou. Mladí ptáci se podobají dospělým ve svatebním šatu, jen jsou zbarvení více dohněda.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Hnízdí v Jižní Americe v příbřežní poušti Atacama (provincie Antofagasta, severní Chile). V době mimo hnízdění se ptáci rozptylují na sever po Ekvádor (zatoulaní ptáci byli zjištěni až v Kolumbii), rozsah disperze jižním směrem není známý (minimálně po Valparaiso).[2]

Biologie druhu[editovat | editovat zdroj]

Hnízdní biologie racka tmavého je zcela unikátní. Ptáci hnízdí 35-100 km od pobřeží ve vnitrozemí nejsušší pouště na světě (Atacama). Ve dne dospělí ptáci stojí nad vajíčky nebo mláďaty, aby je stínili před pronikavým sluncem. V noci pak létají lovit potravu na pobřeží Tichého oceánu. V této činnosti se obden střídají. Vajíčka jsou na drsné podmínky adaptovaná odlišnou strukturou skořápky, která o dvě třetiny redukuje vypařování vody z nich.[3] Poprvé nechávají rodiče mláďata samotná ve věku šesti dnů, kdy už jsou schopná plné termoregulace.[4] Ptáci loví dvojím způsobem: jednak sbírají z hladiny moře ryby a korýše, jednak loví na pobřeží poustevníčky rodu Eremita.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Racek tmavý ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZICHA, Ondřej. Larus modestus (racek tmavý) [online]. BioLib.cz, 2005-12-16 16:38:01 CET, [cit. 2009-02-05]. Dostupné online.  
  2. HARRISON, P. Seabirds: an identification guide. Londýn : Christopher Helm, 1989.  
  3. GUERRA, C. G.; AGUILAR, R. E.; FITZPATRICK, L. C. Water vapor conductance in Gray Gulls (Larus modestus) eggs: adaptation to desert nesting. Colonial Waterbirds. 1988, roč. 11, čís. 1, s. 107-109.  
  4. GUERRA, R. E. A. C. G.; FITZPATRICK, L. C.; LUNA, G. S.. Thermobiology of Gray Gull (Larus modestus) embryos and hatchlings correlates of nesting in the Atacama Desert. Estud. Oceanol.. 1998, roč. 17, s. 7-12.  
  5. RYAN, P. G.; HOCKEY, P. A. R.; BOSMAN, A. L. The foraging behavior of Gray Gulls at a sandy beach. Wilson Bulletin. 1987, roč. 99, čís. 2, s. 271-273.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOWELL, T. R. et al. Breeding biology of the Gray Gull. Berkley : University of California, 1974.