Pojmová mapa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pojmové mapování je technika používaná ke znázornění vazeb mezi různými pojmy. Pojmová mapa je diagram ukázující vztahy mezi pojmy. Pojmy jsou spojené popsanými spojnicemi a vytvářejí strukturu rozvětvující se směrem dolů. Vztah mezi pojmy je vyjádřen právě pomocí popisku vazby, např. „způsobuje vzrůst“, „přispívá k“, atd.

Vývoj

Technika pojmového mapování byla vyvinuta Josephem D. Novakem a jeho vývojovým týmem na Cornell University v 70. letech 20. století jako prostředek k usnadnění získávání vědeckých poznatků studenty. Následně byla používána jako nástroj ke zvýšení efektivity učení, stejně jako pomůcka ke znázornění expertních znalostí jednotlivců a týmů ve školství, státní správě i komerční sféře.

Použití

Pojmové mapy jsou využívány ke tvorbě nových myšlenek, přičemž se má za to, že podporují kreativitu. Proto se využívají při brainstormingu. Přestože jsou často přizpůsobené konkrétnímu uživateli, mohou být použity k vysvětlení složitých problémů.

Formalizované pojmové mapy jsou používány k návrhu softwaru, kde je nejčastějším použitím tvorba diagramů, odpovídajících UML (Unified modelling language).

Pojmové mapování může být také prvním krokem při vytváření ontologie, nebo představovat strukturu formálního argumentu.