Pojmová mapa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojmové mapování je technika používaná ke znázornění vazeb mezi různými pojmy. Pojmová mapa je diagram ukázující vztahy mezi pojmy. Pojmy jsou spojené popsanými spojnicemi a vytvářejí strukturu rozvětvující se směrem dolů. Vztah mezi pojmy je vyjádřen právě pomocí popisku vazby, např. „způsobuje vzrůst“, „přispívá k“, atd.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Technika pojmového mapování byla vyvinuta Josephem D. Novakem a jeho vývojovým týmem na Cornell University v 70. letech 20. století jako prostředek k usnadnění získávání vědeckých poznatků studenty. Následně byla používána jako nástroj ke zvýšení efektivity učení, stejně jako pomůcka ke znázornění expertních znalostí jednotlivců a týmů ve školství, státní správě i komerční sféře.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Pojmové mapy jsou využívány ke tvorbě nových myšlenek, přičemž se má za to, že podporují kreativitu. Proto se využívají při brainstormingu. Přestože jsou často přizpůsobené konkrétnímu uživateli, mohou být použity k vysvětlení složitých problémů.

Formalizované pojmové mapy jsou používány k návrhu softwaru, kde je nejčastějším použitím tvorba diagramů, odpovídajících UML (Unified modelling language).

Pojmové mapování může být také prvním krokem při vytváření ontologie, nebo představovat strukturu formálního argumentu.