Philharmonie de Paris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Philharmonie de Paris (česky Pařížská filharmonie) je koncertní sál pro 2400 návštěvníků v Paříži, který je od roku 2009 ve výstavbě a jehož dokončení se plánuje na rok 2014. Sál je určen v první řadě pro symfonické orchestry, ale také pro komorní jazzové orchestry nebo world music. Stavba se nachází v 19. obvodu na jihovýchodním okraji parku Villette v sousedství Cité de la musique. Autorem projektu je architekt Jean Nouvel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 oznámili ministr kultury a komunikací Renaud Donnedieu de Vabres, starosta Paříže Bertrand Delanoë a ředitel Cité de la musique Laurent Bayle záměr na výstavbu nové pařížské koncertní síně a 17. listopadu téhož roku byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, do které se přihlásilo 98 soutěžících. Jako vítěz byl vybrán ateliér Jeana Nouvela. V roce 2009 byly zahájeny stavební práce na pozemku o rozloze 19 800 m2. Součástí stavby bude i podzemní parkoviště pro 610 aut. Otevření pro veřejnost je naplánováno na říjen 2014.

Na financování stavby se podílí stát prostřednictvím ministerstva kultury (45 %), město Paříž (45 %) a region Île-de-France (10 %).

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Spolupracovnicí Jeana Nouvela je architektka se specializací na koncertní sály Brigitte Métra. Projekt je zasazen do sousedství různých staveb jako Cité de la musique, Grande halle de la Villette, Cité des sciences et de l'industrie a La Géode.

Kromě hlavního koncertního sálu s 2400 místy zde bude také výstavní prostor (přes 1100 m2) a vzdělávací centrum (1750 m2). Kromě toho bude sloužit jako sídlo místních orchestrů včetně zkušeben, studií a restaurace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Philharmonie de Paris na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]