Pangong Tso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pangong Tso
Ladakh - Pangong Tso 1.jpg
Rozměry
Rozloha  ?
Délka 134 km
Šířka 5 km
Ostatní
Nadm. výška 4250 m
ČínaAO:
IndieStát
Tibetská autonomní oblast
Džammú a Kašmír
Státy ČínaČína Čína, IndieIndie Indie

Souřadnice:
Světadíl Asie

Pangong Tso (hindsky पांगोंग त्सो, čínsky znaky 班公错) je největší jezero v Himalájích, nachází se v nadmořské výšce 4250 m. Jezero je 134 km dlouhé a z jedné třetiny se nachází v Indii v Ladákhu a zbývající dvě třetiny leží v Číně v Tibetské autonomní oblasti. V nejširším místě je jezero široké 5 km.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero je napájeno vodou z tajícího sněhu a ledu z okolních hor, obsahuje brakickou vodu a zimě zcela zamrzá.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Jezero se nachází asi 5 hodin jízdy z Lehu po cestě, která přechází přes jedno z nejvyšších silničních sedel, zhruba 5380 m vysoké sedlo Changla. Přístup k jezeru je možný během turistické sezóny a je pro něj vyžadováno speciální povolení, které je možné v Lehu bez problémů vyřídit. U jezera je možné kempovat a nachází se zde i hostel. Z bezpečnostích důvodů se nesmí po jezeře jezdit na lodích.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Jezero Pangong

Jezero má být vedeno jako významná oblast podle Ramsarské úmluvy o mokřadech. Díky brakické vodě se v jezeře nenachází žádná vegetace, pouze pár rostlin v močálech okolo jezera. Na jezeře a v jeho okolí jezera se nachází mnoho druhů ptáků, včetně tažných, kteří zde vyvádějí mláďata. Okolí jezera poskytuje útočiště mnoha divokým zvířatům.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]