Otto Matoušek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Otto Matoušek
Otto Matoušek
Otto Matoušek
Narození3. prosince 1890
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. března 1977 (ve věku 86 let)
České Budějovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov svaté Otýlie
Povolánímalíř, československý legionář, grafik, ilustrátor, legionář a výtvarník
OceněníŘád sv. Anny (1919)
Medaile Vítězství (1922)
Řád práce (1965)
Československý válečný kříž 1914–1918
Československá revoluční medaile
Pamětní odznak Čs. dobrovolce z let 1918–1919
Pamětní medaile 6. střeleckého pluku hanáckého
… více na Wikidatech
Podpis[[Soubor:|128px|alt=Podpis|Podpis]]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Matoušek, křtěný Otto Josef Matoušek (3. prosince 1890 Plzeň[1]3. března 1977 České Budějovice), byl český malíř a legionář. O. Matoušek patří mezi nejvýznamnější české malíře působící na jihu Čech.

Výtvarné dílo

Patří k zakladatelům prvé jihočeské organizace Sdružení jihočeských výtvarníků a byl členem spolku Myslbek. Jeho malířská i grafická tvorba je ovlivněna japonskou grafikou. Výtvarně zpracoval také materiály pro čsl. legie. Jeho tvorba je také spojena a jihočeskou krajinou. Známé jsou především jeho dřevoryty a linoryty znázorňující výjevy z I. a II. odboje, desky na legionářské časopisy "Za svobodu", legionářské pohlednice či obrazové prémie. Jeho čtyři cykly linorytů byly často součástí nejedné legionářské výstavy (především v jižních Čechách) do roku 1938. Některé jeho práce byly umístěny v předválečné výzdobě Památníku osvobození na pražském Vítkově. O. Matoušek byl také jeho náčelníkem.

Legionáři – výtvarní umělci

Jihočeské vojáky-umělce spjaté s čsl.legiemi tvořil spolu s majorem Matouškem sochař Otto Birma (*1892), malíř Jan Kojan (*1886), výtvarník Václav Švec (*1886), výtvarník a pedagog v Českých Budějovicích Otakar Trčka (*1883). Ze severních Čech pocházel Jindřich Vlček[2] , který pracoval v Hradci Králové také na sérii poštovních známek s legionářskou tematikou. Volně na tematiku čsl. legií v Rusku navázal v roce 1988 obrazovým cyklem "Z deníku dědy legionáře" malíř Tomáš Císařovský. Jeho cyklus pojednává o anabázi československých legionářů na Rusi.

Vyznamenání

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy