Nome

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nome
Siqnazuaq
Nome Alaska.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 6 m n. m.
Časové pásmo: UTC-9
stát: Spojené státy americké USA
stát: AljaškaAljaška Aljaška
Nome na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 55,9 km²
počet obyvatel: 3.598 (2010)
hustota zalidnění: 64 obyv. / km²
správa
starosta: Denise Michels
oficiální web: http://www.juneau.org
PSČ: 99762

Nome je aljašské město ležící na Sewardově poloostrově. Má tři a půl tisíce obyvatel, z toho je více než polovina Eskymáků.

V roce 1898 bylo na nedalekém potoce Anvil Creek nalezeno zlato a na místě vznikl velký stanový tábor, který se časem změnil v město. V roce 1909 zde žilo přes dvacet tisíc lidí, pak zlatá horečka opadla a většina lidí odešla, ale Nome zůstalo důležitým přístavem a střediskem západní části Aljašky.

V zimě roku 1925 ve městě vypukla epidemie záškrtu a vyskytlo se několik úmrtí. Zásoby séra ale ve městě došly a proto místní lékař Welch vyslal radiotelegram s urgentní žádostí o sérum. Bez séra by se úmrtnost u domorodé populace blížila sto procentům, protože domorodci neměli proti záškrtu žádnou imunitu. Jediným způsobem spojení města s okolním světem byla psí spřežení, protože v zimě moře kolem Nome zamrzá a tehdejší letadla nebyla v tak extrémních podmínkách použitelná. Psí spřežení vezoucí sérum nakonec urazilo vzdálenost 1085 km za pouhých 5 a půl dní a obyvatele města zachránilo. Balto, vůdčí pes prvního spřežení, které dorazilo do cíle, se stal národním hrdinou, v newyorském Central Parku byla odhalena jeho socha. Na počest této události je na části této trasy dnes každoročně pořádán závod psích spřežení Iditarod.

Vzniku názvu města se věnuje jedna z povídek Otakara Batličky, podle níž kartograf připravující mapu Aljašky napsal k tomuto městu Nomen (latinsky jméno), protože nevěděl jeho název a potřeboval jej do mapy ještě doplnit, avšak pak na to zapomněl a latiny neznalý tiskař slovo s malou chybou vysázel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]