New World Resources

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
New World Resources Plc
Logo
Právní forma Akciová společnost
Sídlo Amsterdam, Nizozemsko
Oblast výroby Těžařský průmysl
Vyráběné produkty Černé uhlí, koks
Počet zaměstnanců 17 000[zdroj?]
Oficiální web www.newworldresources.cz
ISIN GB00B42CTW68[1]

New World Resources Plc (NWR) je jedním z předních producentů černého uhlí a koksu ve střední Evropě. NWR těží prostřednictvím své dceřiné společnosti OKD koksovatelné a energetické uhlí pro středoevropský ocelářský a energetický průmysl. Společnost NWR sídlí v Nizozemsku a v jejím vedení a představenstvu jsou manažeři s mezinárodními zkušenostmi i znalostí regionu. V celé skupině NWR je zaměstnáno 17 000 lidí.[zdroj?]

Těžba uhlí[editovat | editovat zdroj]

NWR disponuje dle klasifikace metodiky JORC uhelnými zásobami v rozsahu 374 milionů tun.[zdroj?] NWR má v rámci střední Evropy strategickou polohu a svou produkci dodává prestižním zákazníkům v regionu. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří ArcelorMittal, ČEZ, Dalkia, Moravia Steel, U.S. Steel, Verbund, voestalpine a ThyssenKrupp.

V současné době těží společnost NWR na území České republiky, v rámci své regionální růstové strategie má dále rozpracovány dva rozvojové projekty v Polsku.[zdroj?]

IPO společnosti[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2011 představenstva New World Resources Plc and New World Resources N.V. (NWR NV) společně oznámila doporučenou nabídku na převzetí akcií druhu A NWR NV. Dne 5. května 2011 byly obdrženy akceptace nabídky ve výši 97 % akcií druhu A NWR NV a NWR byla zapsána na oficiální seznam londýnské burzy cenných papírů a akcie zde začaly být obchodovány. Ve stejný den začaly být akcie obchodovány na burze v Praze a o několik dní později, 9. května 2011, na burze ve Varšavě. NWR nabyla také 100% akcií druhu B NWR NV.

Akcie společnosti NWR NV jsou od května 2008 kotovány na akciových burzách v Londýně, Praze a Varšavě. Uvedení akcií společnosti NWR NV představovalo největší IPO na londýnské burze v roce 2008 a jediné IPO na burze v Praze v tomto roce. NWR je součástí FTSE Small Cap indexu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

  • 2005 V Nizozemsku byla založena společnost s ručením omezeným New World Resources B.V. a stala se holdingovou společností pro důlní provozy, koksovny a některé další činnosti skupiny NWR.
  • 2008 New World Resources B.V. změnila právní formu a stala se akciovou společností New World Resources N.V., která uvedla své akcie na burzu v Londýně, Varšavě a Praze.
  • 2011 - New World Resources Plc byla založena ve Velké Británii a na základě nabídky na převzetí akcií se stala mateřskou společností New World Resources N.V. V květnu se akcie druhu A New World Resources Plc začaly obchodovat na burzách v Londýně, Varšavě a Praze.
  • 2013 - prodej dceřiné společnosti OKK Koksovny
  • 2014 - firma ohlásila za předchozí rok čistou ztrátu přes 970 milionů eur (téměř 27 miliard korun).[2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ISIN GB00B42CTW68 - kurzy.cz (Informace z Burzy a RMS), bcpp.cz (pouze pro ISIN zařazené na Burzu), yahoo.com (Yahoo finance)
  2. NWR se propadla do 27miliardové ztráty

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]