Námořní vyšetřovací služba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Námořní vyšetřovací služba
 
 
Základní informace
Původní název Navy NCIS
Žánr policejně procedurální drama
Námět Donald Bellisario
Don McGill
Hrají Mark Harmon
David McCallum
Michael Weatherly
Pauley Perrette
Sasha Alexander
Sean Murray
Cote de Pablo
Lauren Holly
Skladatel znělky Brian Kirk
Úvodní znělka NCIS Theme
Závěrečná znělka NCIS Theme
Země původu USAUSA USA
Jazyk anglický
Počet řad 11
Počet dílů 258 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 42–44 minut
Produkční
společnost
Belisarius Productions
Paramount Television
(2003–2006)
CBS Paramount Television
(2006–2009)
CBS Television Studios
(2009–)
Vysílání
TV stanice CBS
TV Nova
Formát obrazu 480i (SDTV)
1080i (HDTV)
Posloupnost
Související JAG
NCIS: Los Angeles
NCIS: New Orleans
Oficiální webové stránky
Námořní vyšetřovací služba na ČSFD IMDb TV.com

Námořní vyšetřovací služba známá také jako NCIS je americký krimiseriál, který se točí kolem fiktivního týmu speciálních agentů z NCIS, který vede vyšetřování trestných činů, které souvisí s námořnictvem USA a námořní pěchoty.

Příběh a charaktery postav byly původně zobrazeny v dvoudílné epizodě osmé sérii seriálu JAG ("Když tají ledy" a "Ledová královna"). Seriál, spin-off ze seriálu JAG, měl premiéru 23. září 2003 na americké televizi CBS a 21. února 2007 na české TV Nova. Do dnešního dne má odvysíláno celkem deset řad (v ČR probíhá vysílání deváté) a je vysílán po celém světě. U nás je také vysílán na stanici AXN.

V závěru šesté série seriálu navazuje spin-off seriál Námořní vyšetřovací služba L. A. (NCIS: Los Angeles), kde hraje Chris O'Donnell a LL Cool J. U nás se tento seriál vysílá na konkurenční televizi Prima family.

V 18. a 19. díle 11. série navazuje spin-off seriál Námořní vyšetřovací služba New Orleans (NCIS: New Orleans), kde hrají Scott Bakula a Lucas Black.

V roce 2011 byl seriál zvolen mezi nejlepší americké televizní seriály.[1] Dne 1. února 2013 CBS obnovila NCIS pro 11. sérii.[2] Seriál byl svou desátou řadou vyhodnocen jako nejsledovanější televizní seriál v USA v průběhu televizní sezony 2012-2013.[3]

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Námořní vyšetřovací služba je seriál, který sleduje práci fiktivního týmu zvláštních agentů Naval Criminal Investigative Service Major Case Response Team (MCRT) se sídlem v Washington Navy Yard ve Washingtonu, D.C. Tvůrci a herci jej popisují jako seriál s komediálními prvky, sehranými hereckými výkony a dobrým dějem.

NCIS je hlavním vymahačem práv a kontrarozvědka amerického ministerstva námořnictva, které zahrnuje námořní pěchotu Spojených států amerických. NCIS vyšetřuje všechny velké trestní činy (zločiny), tj. zločiny vyhodnocené podle Uniform Code of Military Justice o uvěznění více než jednoho roka ministerstvem námořnictva. MCRT často vyšetřuje velké případy jako je například smrt vojenského poradce prezidenta USA, umístění bomby na válečných lodí amerického námořnictva, smrt celebrity na území základny námořnické pěchoty, teroristické hrozby americkému námořnictvu a další zločiny, které se nějak týkají amerického námořnictva.

MCRT vede zvláštní agent Leroy Jethro Gibbs (Mark Harmon). Gibbsův tým je složen ze zvláštního agenta a vrchního agenta z terénu Anthonyho DiNozza „Tony“ (Michael Weatherly), zvláštního agenta Timothyho McGeeho (Sean Murray) a zvláštní agentky (bývalé styčné důstojnice Mosadu) Zivy Davidové (Cote de Pablo), která nahradila Caitlin „Kate“ Toddovou (Sasha Alexander), když byla zastřelena agentem Mosadu Arim Haswarim (Rudolf Martin) na konci druhé série. Zivino místo je po jejím odchodu na začátku 11. série nějakou dobu neobsazené, ale brzy ji nahrazuje bývalá analytička NSA Eleanor „Ellie“ Bishop (Emily Wickersham). Týmu pomáhá soudní lékař Donald „Ducky“ Mallard (David McCallum), jeho asistent Jimmy Palmer (Brian Dietzen), který nahradil Geralda Jacksona (Pancho Demmings), a forenzní specialistka Abigail „Abby“ Sciutová (Pauley Perrette).

Děj seriálu je odhalen pomocí flashbacků, když byl před Gibbsem hlavou MCRT zvláštní agent Mike Franks (Muse Watson), který jednotku vedl ještě v době Naval Investigative Service (NIS), která předcházela nynější NCIS. Franks přijal do svého týmu Gibbse, potom co odešel z námořní pěchoty, přičemž sám později agenturu opustil. Po Franksově odchodu Gibbs přijal DiNozza z baltimorského policejního oddělení vražd. Oba se připojili k Vivian Blackadderová (Robyn Lively), kterou Gibbs rekrutoval z FBI. Ve druhé části pilotní epizody NCIS Blackadderové povolily její emoce a téměr vykolejila při anti-teroristické akci ve Španělsku. Gibbs je z této události značně zklamaný; Blackadderová se již neobjevuje v první sérii, kde je nahrazena agentkou tajné služby USA Caitlin Toddovou, která se do Gibbsova týmu připojila po jejím odchodu z tajné služby. Agentka Toddová je na konci druhé série zastřelena a nahrazena Zivou Davidovou, která je od třetí až do osmé série současně styčným důstojníkem Mosadu. Poté získává americké občanství a stává se plnohodnotným agentem NCIS. McGee se poprvé objevil jako pomocný agent v terénu k Norfolkskému úřadu. V první sérii využívá své počítačové dovednosti na pomoc MCRT, než se v druhém období stává součástí Gibbsova týmu. Na konci 10. série hrozí Gibbsovi zatčení a ostatní členové jeho týmu dávají výpověď. Tím dochází k zániku týmu. Na začátku 11. série nicméně dochází k jeho obnovení, ovšem už bez agentky Davidové, která se po smrti svého otce, ředitele Mosadu, rozhodne vrátit do Izraele a nakonec se zde usazuje.

Agentura NCIS je momentálně vedena ředitelem Leonem Vancem (Rocky Carroll). Prvním ředitelem, který se v seriálu objevil byl Thomas Morrow (Alan Dale), který post ředitele opustil, když byl povýšen na náměstka ředitele ministerstva vnitřní bezpečnosti. Po něm nastoupila nová ředitelka Jenny Shepardová (Lauren Holly), která byla jmenována na začátku třetí série a stala se tím první ředitelkou, která se objevila v hlavním obsazení seriálu. Po její smrti v páté sérii ji zastupoval Leon Vance—před její smrtí zastával post zástupce ředitele NCIS—který byl na její místo později povýšen.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Seznam herců v seriálu Námořní vyšetřovací služba a Seznam postav v seriálu Námořní vyšetřovací služba.
Jméno postavy Jméno herce Povolání Série
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Leroy Jethro Gibbs Mark Harmon starší zvláštní agent NCIS Hlavní
Caitlin Todd Sasha Alexander zvláštní agentka NCIS Hlavní Host Hlas Cameo
Tony DiNozzo Michael Weatherly zvláštní agent NCIS Hlavní
Ziva David Cote de Pablo zvláštní agent NCIS Hlavní[p 1]
Abby Sciuto Pauley Perrette forenzní specialistka NCIS Hlavní
Timothy McGee Sean Murray zvláštní agent NCIS Opakující Hlavní
Eleanor Bishop Emily Wickersham zvláštní agentka NCIS, analytička Hlavní
Jenny Shepard Lauren Holly ředitelka NCIS Hlavní Cameo
Leon Vance Rocky Carroll ředitel NCIS Opakující Hlavní
Donald "Ducky" Mallard David McCallum soudní lékař NCIS Hlavní
Jimmy Palmer Brian Dietzen Asistent patologa NCIS Opakující Dále hraje Hlavní

Poznámky

 1. Cote de Pablo vystupuje v polovině třetí řady jako speciální host, poté jako hlavní postava. V 11. řadě vystupuje pouze v prvních dvou epizody, ale je zde uvedena jako hlavní postava, i přesto, že se poté v seriálu neobjevuje.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Leroy Jethro Gibbs (Mark Harmon) je zvláštní agent NCIS, který má na starost Major Case Response Team. Dříve byl sniperem v námořní pěchotě USA, kde dosáhl hodnosti seržanta dělostřelby. V roce 1991 byly jeho první manželka a jeho dcera zabity mexickým dealerem drog. Gibbs poté v Mexiku zabil mexického dealera drog, a když se seznámil se zvláštním agentem NCIS Mikem Franksem, připojil se v roce 1991 k NIS, později NCIS. Zpočátku byl pod vedením agenta Mika Frankse, potom co Franks odešel do důchodu se Gibbs stal velitelem MCRT. Gibbs a ředitelka Shepardová měli dřív romantický vztah, který je v seriálu vracen pomocí flashbacků. S forenzní specialistkou Abby Sciutovou zastává vtah podobný vztahu mezi otcem a dcerou. Vzhledem k jeho nadřízenému postavení v NCIS často zastává post ředitele NCIS.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

Postava herec povolání
Tobias C. Fornell Joe Spano starší zvláštní agent FBI
Gerald Jackson Pancho Demmings asistent Dr. Mallarda (1. série)[p 1]
Mike Franks Muse Watson zvláštní agent NCIS ve výslužbě (3.–11. série[p 2] )
Jackson Gibbs Ralph Waite otec zvláštního agenta Jethro Gibbse (6.–11. série)
Paula Cassidyová Jessica Steen zvláštní agentka NCIS (1.–4. série)
Ari Haswari Rudolf Martin terorista Hamásu, syn Elia Davida, nevlastní bratr Zivy (1.–3. série)[p 3]
Eli David Michael Nouri ředitel Mosadu, otec Ariho a Zivy (4.–10. série)
Cassie Yates Tamara Taylor zvláštní agentka NCIS (2. a 4. série)
Faith Colemanová Alicia Coppola právnička JAGu (1-2. série)
Michelle Lee Liza Lapira zvláštní agentka NCIS (4.–6. série)
René Benoit
(„La Grenouille“ = Žabák)
Armand Assante francouzský obchodník se zbraněmi (4.–5. série)
Dr. Jeanne Benoitová Scottie Thompson dcera La Grenouilla, přítelkyně DiNozza, doktorka (4.–5. série)
Hollis Mannová Susanna Thompson agentka armádního CID, přítelkyně Gibbse (4.–5. a 11. série)
Trent Kort David Dayan Fisher agent CIA (4.–8. série), také v NCIS:LA
Michael Rivkin Robert Patrick agent Mosadu, přítel Zivy (6. série)
Lara Macyová Merik Tadros zvláštní agentka NCIS v Los Angeles (6. a 7. série)
Margaret Allison Hartová Rena Sofer advokát plukovníka Bella, (7. série)
Merton Bell Robert Patrick bývalý armádní plukovník (7. série)
Paloma Reynosa Jacqueline Obradors šéfka Reynosova drogového kartelu (7.–8. série)
Alejandro Rivera Marco Sanchez vysoce postavený úředník mexického ministerstva spravedlnosti, bratr Palomy Reynosa (7.–8. a 11. série)
Erica Jane „E.J.“ Barrett Sarah Jane Morris zvláštní agentka NCIS (8. série)
Simon Cade Matthew Willig zvláštní agent NCIS, člen týmu „E.J.“ (8. série)
Gayne Levin Alimi Ballard zvláštní agent NCIS, člen týmu „E.J.“ (8. série)
Ray Cruz („CIRay“) Enrique Murciano agent CIA (8. série), přítel Zivy

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Výrobní štáb v roce 2009

Název[editovat | editovat zdroj]

Před zahájením první série se v první upoutávce na americké TV CBS jmenoval "Naval CIS". V době uvedení první epizody jej vysílali s názvem "Navy NCIS", a ten použili po celou dobu první série. Vzhledem k tomu, že "N" v názvu NCIS znamená "námořní", bylo jméno "Navy NCIS" určeno jako technicky nadbytečné. Rozhodnutí o použití tohoto názvu "NCIS" údajně rozhodla televize CBS i přes všechny námitky Bellisaria:

 • Přílákání nových diváků (zvláště ty z JAG), který by neznali zkratku NCIS
 • Identifikaci mezi NCIS a podobně nazvaným seriálem stanice CBS Kriminálka CSI. (Původní název byl často nevhodný a parodován jako "Navy CSI", stejně tak jako název uváděný v první epizodě.)[4]

Po úspěšném odvysílání první série byl název zkrácen na NCIS.

Natáčecí místo[editovat | editovat zdroj]

NCIS se nachází v oblasti Washingtonu D.C., ale je natočen v Santa Clarita v Kalifornii.[5] Zvukové zkoušky se natáčí pouze v Santa Clarita. Jinak probíhá natáčení v celé jižní Kalifornii.

Změna ve výrobním štábu[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2007 bylo oznámeno, že Donald Bellisario odstoupil z pořadu[6] vzhledem k nesouhlasu se seriálovým hercem Markem Harmonem. Bellisariovou povinností byl provoz natáčení seriálu a post scénáristy včetně výkonného koproducenta, kde ho nahradil Charles Floyd Johnson a Shane Brennan s Bellisariem drželi post výkonného producenta.[7] Na podzim roku 2009 se přidal Gary Glasberg a stal se novým členem výrobního týmu seriálu NCIS. Shane Brennan byl přeložen na svou novou show, spin-off NCIS: Los Angeles.[8]

Vysílání[editovat | editovat zdroj]

Kanál Den Vysílací čas Série
TV Nova Každé úterý (od 7.1. 2014) 22:15-23:05 3
Kanál Den Vysílací čas Série
Markíza každý pracovní den (od 29.11.2013) 16:00-17:00 X.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam epizod seriálu Námořní vyšetřovací služba.
Série Epizody USA ČR
Premiéra série Finále série Premiéra série Finále série
Úvod 2 22. dubna 2003 29. dubna 2003 30. ledna 2005 6. února 2005
1 23 23. září 2003 25. května 2004 21. února 2007 25. července 2007
2 23 28. září 2004 24. května 2005 1. srpna 2007 9. ledna 2008
3 24 20. září 2005 16. května 2006 16. ledna 2008 25. února 2009
4 24 19. září 2006 22. května 2007 7. července 2009 21. prosince 2009
5 19 25. září 2007 20. května 2008 4. ledna 2010 10. května 2010
6 25 23. září 2008 19. května 2009 17. května 2010 8. listopadu 2010
7 24 22. září 2009 25. května 2010 15. listopadu 2010 2. května 2011
8 24 21. září 2010 17. května 2011 2. ledna 2012 9. července 2012
9 24 20. září 2011 15. května 2012 24. června 2013 26. července 2013
10 24 25. září 2012 14. května 2013 N/A N/A
11 24 24. září 2013 13. května 2014 N/A N/A
12 24 23. září 2014 N/A N/A N/A

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Rok Ocenění Kategorie Herec/Práce Výsledek
2004 ASCAP Award Nejlepší televizní seriál Matt Hawkins, Maurice Jackson, Neil Martin Výhra
Nejlepší televizní seriál Steven Bramson Výhra
2005 Emmy Awards Nejlepší hostující hvězda v dramatickém seriálu Charles pan Durning Nominace
BMI Film & TV Awards BMI TV Music Award Joseph Conlan Výhra
2006 ASCAP Award Nejlepší televizní seriál Matt Hawkins, Maurice Jackson, Neil Martin Výhra
Imagen Foundation Awards Nejlepší herečka ve vedlejší roli v televizi Cote de Pablo Výhra
2007 ASCAP Award Nejlepší televizní seriál Matt Hawkins, Maurice Jackson, Neil Martin Výhra
2008 Alma Awards Vynikající herečka v dramatickém televizním seriálu Cote de Pablo Nominace
ASCAP Award Nejlepší televizní seriál Matt Hawkins, Maurice Jackson, Neil Martin Výhra
BMI Film & TV Awards BMI TV Music Award Brian Kirk Výhra
California on Location Awards Location Team of the Year (Episodic Television Emily Kirylo, Jim McClafferty, Joel Sinderman, Michael Soleau Výhra
Emmy Awards Vynikající Stunt Koordinace Diamond Farnsworth, "Requiem" Nominace
Young Artist Awards Nejlepší výkon v televizním seriálu - hostující jako mladý herec Dominic Scott Kay, "Lost & Found" Nominace
2009 ASCAP Award Nejlepší televizní seriál Matt Hawkins, Maurice Jackson, Neil Martin Výhra
BMI Film & TV Awards BMI TV Music Award Brian Kirk Výhra
People's Choice Awards Oblíbené televizní drama NCIS Nominace
Oblíbený televizní drama herec Mark Harmon Nominace
Imagen Foundation Awards Nejlepší herečka ve vedlejší roli v televizi Cote de Pablo Nominace
2010 NAACP Image Awards Vynikající herec ve vedlejší roli v dramatickém seriálu Rocky Carroll Nominace
People's Choice Awards Oblíbené televizní drama NCIS Nominace
2011 Alma Awards Vynikající herečka v dramatickém televizním seriálu Cote de Pablo Výhra
People's Choice Awards Oblíbené televizní krimi drama NCIS Nominace
Young Artist Awards Nejlepší výkon v televizním seriálu - hostující jako mladá herečka 11 - 15 Sadie Calvano Nominace
Nejlepší výkon v televizním seriálu - hostující jako mladá herečka 11 - 15 Madisen Beaty Výhra
2012 People's Choice Awards Oblíbené televizní krimi drama NCIS Nominace
Young Artist Awards Nejlepší výkon v televizním seriálu - hostující jako mladá herečka pod 10 let Melody Angel Nominace
Alma Awards Nejlepší televizní herečka - Drama Cote de Pablo Nominace
2013 Emmy Awards Vynikající Stunt Koordinace dramatického seriálu, minisérie nebo filmu Diamond Farnsworth, „Revenge“ Nominace
People's Choice Awards Oblíbený herec v drama seriálu Mark Harmon Nominace
2014 People's Choice Awards Oblíbený herec v drama seriálu Mark Harmon Čeká se
Oblíbená herečka v drama seriálu Pauley Perrette Čeká se
Oblíbené televizní krimi drama NCIS Čeká se

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku NCIS (TV series) na anglické Wikipedii.

 1. SEIDMAN, Robert. 'NCIS' Voted America's All-Time Favorite TV Show; 'Two and a Half Men,' 'Bones,' 'House,' Several Current Shows Rank [online]. May 5, 2011, [cit. 2011-05-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. http://tvbythenumbers.zap2it.com/2013/02/01/ncis-renewed-by-cbs/167648/
 3. http://www.deadline.com/2013/05/tv-season-series-rankings-2013-full-list/
 4. "Yankee White". NCIS. August 23, 2003. 1. epizoda, 1. série. 4:53 minutes in.
 5. "Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service" (2003) – Filming locations [online]. [cit. 2008-11-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. "'NCIS' Loses Producer", New York Post, May 7, 2007. Ověřeno k February 25, 2009. 
 7. Ausiello, Michael."Exclusive: NCIS Boss Exits!", TV Guide, May 5, 2007. Ověřeno k February 25, 2009. 
 8. PICKARD, Michael. NCIS sails on [online]. [cit. 2012-02-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Objevuje se i v jednom dílu 3. série.
 2. V 8. sérii zabit, následně se objevuje prostřednictvím vzpomínek Gibbse.
 3. Objevuje se i ve 14. díle 9. série.