Gotické hnutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černobílá fotografie typické dívky se středověkým vzhledem, výstředním účesem, bodci a piercingem.

Gotické hnutí (Anglicky je to gothic, někdy se to používá i v češtině) je jednou z odnoží původní punkové subkultury, která se zrodila na začátku osmdesátých let. Je charakterizováno zálibou v temnějších stránkách umění, sdílenou oblibou specifické hudby a často i výstředního oblečení (není však podmínkou). Mezi hlavní inspirační zdroje image lze uvést tyto: punk, Viktoriánské období, 50 a 20.léta 20.století, pozdní gotika, impresionismus, renesance, androgynní móda (mísící prvky ženského i mužského oblečení), některé renesanční styly oblékání, fetišistické prvky, BDSM tématika, horrory, ale i například cyberpunk či burleska - nejčastější jsou kombinace všeho předchozího. Barevně převládají tmavé odstíny, výjimku tvoří příznivci harsh elektroniky, kteří nezřídka nosí barvy výrazné.

Stylové rozpětí oblíbené hudby mezi přívrženci gotického hnutí zabírá velmi široké spektrum žánrů od post-punku, new wave, darkwave a coldwave, přes horrorpunk, psychobilly a gothabilly až k industrialu, EBM, dark ambientu a podobně. Nejtypičtějším hudebním směrem pro gotické hnutí však zůstává gothic rock a death rock, které se stejně jako celý žánr vyvinuly z post-punku. Rozšířeným omylem je přiřazování tzv. gothic metalu ke gotické scéně (většinou se jedná o různé varianty black metalu, doom metalu a symfonického metalu), neboť obě větve vyrůstají ze zcela jiných hudebních kořenů a subkultur.

Gothická scéna existuje přibližně od poloviny devadesátých let 20. století i v České republice. Současný počet aktivních přívrženců je odhadován na necelých pět stovek. Toto číslo však během posledních pěti let narůstá zejména díky činnosti pořadatelů žánrových akcí (např. festivaly Night Side a Electro Prague Fest, Gothic Party Brno, Prague Gothic Treffen) a působení gothic webzinu CZ Sanctuary.

Pokud jde o gothickou módu, je také široké spektrum stylů. Klasikou je černá barva, kříže, korzety, nařasené mini, dlouhé kabáty, sukně k zemi, šaty, stahováky a spoustu dalších zvláštních kousků. Takzvaní "bílí gotici", jsou většinou křesťané a nosí bílou. Existují i veselí gotici, ti nosí různě barevné oblečení. Samozřejmě je více druhů gothiků. Oblíbené gotické obchody jsou RedRaven.cz, Black Cat, Nosferatu. Gothic styl není ale pouze o hudbě, je to také myšlenkový proud a především umělecký styl. Většinou ho lidé považují za morbidní. (Ale proč ne? Smrt je součástí života!)

Old school gothic rockové skupiny[editovat | editovat zdroj]

New school gothic rockové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]