Měšek II. Opolsko-Ratibořský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Měšek II. Opolsko-Ratibořský
kníže opolsko-ratibořský
Portrét
popis
Doba vlády12301246 (opolsko)
12391246 (ratibořsko)
Narození1220
Úmrtí22. října 1246
PředchůdceKazimír I. Opolský
NástupceVladislav I. Opolský
OtecKazimír I. Opolský
MatkaViola
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měšek II. zvaný Otylý (1220 – 22. října 1246) byl opolský a ratibořský kníže pocházející z dynastie slezských Piastovců.

Původ

Byl nejstarším synem opolsko-ratibořského knížete Kazimíra I. a jeho ženy Violy. Měl tři mladší sourozence, z nichž bratr Vladislav vládl v knížectví po Měškově smrti. Sestra Věnceslava se stala jeptiškou a Eufrozina se provdala za Piastovce Kazimíra I. Kujavského.

Vláda v Opolsku-Ratibořsku

V době smrti otce roku 1230 byli s bratrem Vladislavem ještě nezletilí, a tak se regentství nad knížectvím ujal jejich blízký příbuzný, vratislavský kníže Jindřich I. Bradatý.[1] V roce 1240 se Měšek ujal samostatné vlády[2] a od roku 1244, kdy se stal Vladislav plnoletým, vládli bratří společně.[3]

V domácí politice, se Měšek pokusil (bez valného úspěchu) pokračovat v politice svého otce, v rozšíření sídel podle německého práva. Zvláštní pozornost věnoval Řádu německých rytířů, kterým přenechal v Horním Slezsku velký majetek. Naopak klášter Czarnowąsy u Opolí Měšek nepodporoval. Jak bylo zjištěno, jako místo k odpočinku si vybral dominikánský klášter v Ratiboři.

Boje s Mongoly

Klid vlády Měška II. byl brutálně přerušen mongolskou invazí na počátku roku 1241. Na rozdíl od Boleslava V. Stydlivého, vévody sandoměřského, neměl Měšek v úmyslu nechat své knížectví na milost a nemilost, a nepříteli se postavil. Jeho počáteční postup byl příznivý a v březnu 1241 v bitvě u Ratiboře se Měškovi podařilo zachytit část mongolských vojsk v hranicích řeky Odry. Dal tím Jindřichu II. Pobožnému více času organizovat obranu. Dne 9. dubna 1241 se mongolské a křesťanské síly střetly v bitvě u Lehnice. Křesťani byli poraženi a Jindřich Pobožný padl. Měšek pak začal s přestavbou zpustošeného území.

Podpora Konráda Mazovského

V roce 1243 pomáhal svému tchánovi, Konrádovi Mazovskému v boji o trůn v Krakově. Mazovsko-Opolské síly byly poráženy, z části kvůli vzájemné nedůvěře mezi oběma vládci, a to navzdory skutečnosti, že Měšek uskutečnil odvetné výpravy proti Boleslavu V. Stydlivému. Spolupráce přinesla hmatatelné výhody až o tři roky později v podobě připojení města v Lelów. Měškova náhlá smrt však zabránila trvalému spojení města s Opolsko-Ratibořským knížectvím.

Manželství a smrt

Kolem roku 1239 se oženil s Juditou, dcerou Konráda I. Mazovského. Manželství zůstalo bezdětné.

Měšek II. Otylý, jak už napovídá jeho přezdívka, se netěšil dobrému zdraví. Zemřel ve věku 26 let v roce 1246. Celý svůj majetek odkázal svému mladšímu bratrovi Vladislavu I. Opolskému.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mieszko II Otyły na polské Wikipedii a Mieszko II the Fat na anglické Wikipedii.

  1. ŽÁČEK, Rudolf. Dějiny Slezska v datech. Praha: Libri, 2004. 546 s. ISBN 978-80-7277-172-1. S. 43. Dále jen Dějiny Slezska v datech. 
  2. Dějiny Slezska v datech, s. 46.
  3. Dějiny Slezska v datech, s. 439.

Literatura

Předchůdce:
Kazimír I. Opolský
Znak z doby nástupu Kníže opolský
12301246
od roku 1244 společně s bratrem Vladislavem
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vladislav I. Opolský
Předchůdce:
Jindřich II. Pobožný (regent)
Znak z doby nástupu Kníže ratibořský
12391246
od roku 1244 společně s bratrem Vladislavem
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vladislav I. Opolský