Mistrovství světa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mistrovství světa je termín označující ve většině případů nejprestižnější klání, které má určit, který hráč (tým) daného odvětví je ten nejlepší na celém světě. Na většinu mistrovství je potřeba se kvalifikovat, jednak proto aby byla zaručena určitá úroveň, jednak proto, že většinou není možné uspořádat turnaj pro neomezený počet účastníků. V méně zastoupených odvětvích se však i mistrovství světa pořádají jako otevřené turnaje.

Některá mistrovství světa se označují jako neoficiální. Jsou to většinou taková mistrovství, která nejsou zaštítěna nějakou mezinárodní organizací zastřešující reprezentanty dané disciplíny a jsou jako mistrovství světa označovány pouze pořadateli daného turnaje.

Některá sportovní odvětví, včetně olympijských sportů, oficiální mistrovství nepořádají. Příkladem takového sportu je tenis. Jako neoficiální mistrovství světa bývá někdy označován turnaj mistrů a mistryň v kategoriích jednotlivců a dvojic, v týmových soutěžích se pak jedná o mužský Davis Cup, ženský Fed Cup a ve smíšených družstvech Hopman Cup. Mezinárodní tenisová federace na konci sezóny slavnostně vyhlašuje mistry světa na základě výkonů hráčů v průběhu celého kalendářního roku, viz mistři světa ITF.

Nejčastěji bývá mistrovství pořádáno ve sportovních odvětvích. V pravidelných intervalech (obvykle po roce, dvou nebo čtyřech) se scházejí sportovci všech zemí, aby poměřili své síly a byl určen ten nejlepší:

Česká stopa

Podrobnější informace naleznete v článcích Seznam českých mistrů světa a Seznam českých mistryň světa.

Muži

Letní sporty

Zimní sporty

Ženy

Letní sporty

Zimní sporty

Junioři

Akademici

Do 17 let

Do 18 let

Do 19 let

Do 20 let

Do 21 let

Veteráni

Jiné

Mistrovství světa jsou pořádána i v řadě deskových her:

Nebo karetních:

Mistrovství světa se však pořádají i v méně tradičních disciplínách:

Mistrovství světa probíhají též v disciplínách pro zvířata:

Odkazy

Reference

Související články