Mach (jádro)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mach
Vývojář Univerzita Carnegie Mellon (tvůrce) a další
Aktuální verze 1.4 (jako GNU Mach[1]) (27. září 2013)
Operační systém GNU Hurd (jako mikrojádro), Mac OS X (jako hybridní jádro)
Typ softwaru jádro operačního systému
Licence GNU GPL
Web www.gnu.org

Mach je jádro operačního systému, které bylo vyvinuto na Univerzitě Carnegie Mellon pro podporu výzkumu operačních systémů a paralelních výpočtů. Přestože je Mach často označován jako jeden z prvních příkladů mikrojádra, ne všechny jeho verze jsou mikrojádra. Mach posloužil jako základ moderních jader operačních systémů, např. Mac OS X (nejedná se o mikrojádro, ale hybridní jádro) nebo GNU Hurd (zde se jedná o mikrojádro).

Projekt na Univerzitě Carnegie Mellon probíhal od roku 1985 do 1994, kdy skončil zdánlivým neúspěchem s jádrem Mach 3.0, které bylo konečně pravým mikrojádrem. Mach byl vyvíjen jako náhrada za jádro v BSD verzích UNIXu. Dnes už je experimentální vývoj jádra Mach zřejmě u konce, ačkoliv Mach a systémy od něj odvozené se používají v mnoha komerčních operačních systémech, zejména v Mac OS X, který používá jádro XNU, které je založeno na předchozí verzi jádra Mach. Také systém správy virtuální paměti jádra Mach byl použit pro vývoj BSD a objevuje se ve všech moderních UNIXových systémech odvozených od BSD.

Jednou z nejpokročilejších a nejdostupnějších integrací mikrojádra Mach je Debian GNU/Hurd [2], který minulý rok v květnu vydal testovací verzi[3]. Možným problémem by mohla být slabší podpora hardware.

  1. http://www.gnu.org/software/hurd/microkernel/mach/history.html www.gnu.org
  2. http://www.debian.org/ports/hurd/
  3. http://ftp.debian-ports.org/debian-cd/hurd-i386/current/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Novinky, RSS (anglicky)