Můj malý pony: Přátelství je magické

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Můj malý Pony: Přátelství je magické
Původní název My Little Pony: Friendship is Magic
Žánr animovaná, komedie
Námět Lauren Faust
Režie Jayson Thiessen
James Wootton
Úvodní znělka „Friendship Is Magic“
Jazyk angličtina
Počet řad 4
Počet dílů 86
Produkce a televizní štáb
Hudba Daniel Ingram
Obvyklá délka 21–22 minut
Vysílání
Posloupnost
Předchozí My Little Pony Tales
Můj malý Pony: Přátelství je magické na ČSFD SZ IMDb

Můj malý Pony: Přátelství je magické (v anglickém originále My Little Pony: Friendship is Magic) je kanadsko-americký animovaný seriál vysílaný americkou televizní stanicí The Hub. Pořad běží od 10. října 2010 až do současnosti (na rok 2015 byla oznámena 5. série)[1].

Seriál vznikl podle na motivy světa My Little Pony, vytvořeného společností Hasbro, přičemž Friendship is Magic je čtvrtá a nejnovější generace těchto animovaných poníků. Za vznikem této generace stojí americká animátorka Lauren Faust, kterou Hasbro vybralo jako výkonného producenta tohoto pořadu.

Příběhy nás zavedou do země zvané Equestria, kterou obývají 4 různé druhy poníků: jednorožci, kteří mají magickou moc vykonávat kouzla spjatá se svým talentem, dále pegasové, kteří umí létat, pohybovat se po mracích a mají v Equestrii na starosti počasí, a poníci zemní, kteří nemají žádné rohy ani křídla, ale zato mají v sílu nohách, jsou vynalézaví a mají dobrý vztah k přírodě. Nejméně častý druh jsou alicorni - okřídlení jednorožci, kteří mají výjmečné postavení.

Děj se odehrává okolo šesti mladých klisen, které zažívají různá dobrodružství a zjisťují to, na co mnozí z náš zapomínají: že není nic lepšího než mít dobré přátele, na které se můžeme spolehnout a že pravda je lepší než tisíc lží.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Twilight Sparkle je hlavní protagonistka seriálu. Je to jednorožec mimořádně nadaný schopností magie. V prvním díle první série se přestěhuje z Canterlotu (hlavního města Equestrie) do malého městečka Ponyville, kde žije i pracuje v knihovně společně se svým dračím asistentem Spikem a sovou Owloysiusem. Rovněž zde pokračuje ve svých studiích. Od konce třetí série se stává princeznou a alicornem. Reprezentuje element magie.

Rarity je jednorožec se zálibou v módě. Touží se v tomto odvětví proslavit a dostat se do lepší společnosti. Je pečlivá a (občas až příliš) dbá na detaily. Provozuje vlastní obchod s oblečením a vlastní perskou kočku Opalescence. Reprezentuje element štědrosti.

Rainbow Dash je pegas, žijící v oblačném domě nad Ponyville. Je vedoucí pegasího týmu, který má na starost údržbu počasí. Miluje rychlost a létání, je velmi sebevědomá, průbojná a pyšná. Jako jediný pegas na světě dokáže letět rychleji než zvuk. Jejím mazlíčkem se paradoxně stane těžkopádná želva jménem Tank. Rainbow Dash reprezentuje element věrnosti.

Fluttershy je stejně jako Rainbow Dash pegas. Oproti ní je však naprosto klidná, trpělivá, hodná a bojácná, avšak je ochotna riskovat cokoliv pro dobro svých přátel. Nežije jako ostatní pegasové v Cloudsdale, ale v chatě na kraji Ponyville. Často je doprovázena svým svérázným králíkem Angelem. Díky své mírné a laskavé povaze reprezentuje element laskavosti.

Applejack je další z hlavních aktérek. Žije a pracuje na farmě na okraji Ponyville, společně se svým bratrem Big Macintoshem, babičkou Smithovou, mladší sestrou Apple Bloom a se svou fenou Winonou. Její rodina je však mnohem početnější a věnuje se pěstování a zpracovávání jablek po celé Equestrii. Velmi nerada sundavá svůj klobouk a mluví typickým jižanským přízvukem. Stejně jako Rainbow Dash, i ona je velmi pohybově nadaná a rády spolu soutěží. Je upřímná, dobromyslná, někdy však až příliš tvrdohlavá. Reprezentuje element upřímnosti.

Pinkie Pie, celým jménem Pinkamena Diane Pie, je poník se zálibou v oslavách, které organizuje při každé příležitosti. Má veselou, bezstarostnou, často až chaotickou povahu. Pomáhá v místním pekařství a hlídává děti majitelů. V celém seriálu je pravděpodobně nejvýraznějším komickým prvkem, zvláště díky svým naprosto neadekvátním reakcím na dané situace. Reprezentuje element radosti. Jejím mazlíčkem je krokodýl Gummy, je s ním spoustu legrace !

Mezi další často se objevující postavy patří například malý drak Spike; Mladá hříbátka Cutie Mark Crusaders - Apple Bloom (sestra Applejack), Sweetie Belle (sestra Rarity), Scootaloo (veliká fanynka Rainbow Dash) a Babs Seed; Dále princezna Celestia a její mladší sestra princezna Luna, které společně vládnou celé Equestrii; Zebra Zecora žijící v Everfree Forest, a spousta dalších.

V celém seriálu se objevuje i veliké množství vedlejších postav. Ačkoliv většina z nich stále plní pouze funkci komparzistů, někteří naopak dostali, pro velkou oblibu u diváků, větší prostor. Mezi nejoblíbenější 'vedlejší poníky' patří především Big Macintosh (který se později dočkal i vlastní epizody), Derpy Hooves, DJ Vinyl Scratch či Doctor Whooves.

Merchandising[editovat | editovat zdroj]

Kolem My Little Pony existuje i velké množství produktů nesoucí tuto značku. Převážně jsou to produkty licencované Hasbrem, které z nich má příjmy. Jsou tím například figurky, jako jsou blindbagy, velké figurky s aktivními prvky, například Twilight Sparkle se svítícím rohem. Většina merchandisingu je v současné době produkována pro generaci G4, neboli My Little Pony: Friendship is Magic, ale najdou se i předměty z předešlých generací. Mezi dobře prodávaný merchandising patří také sběratelské karty a letos na trh uvedená hra My Little Pony: Friendship is Magic: Collectible Card Game. Kromě oficiálního merchandisingu se mezi fanoušky rozšířil i merchandising tvořený samotnými fanoušky, například plyšáci. Tyto produkty jsou často terčem žalob ze strany Hasbro, protože ve většině případů nemají potřebnou licenci a Hasbro tak z nich nemá žádné výdělky.


Fanoušci[editovat | editovat zdroj]

V současné době se rozrůstá komunita fanoušků tohoto seriálu, původně určeného dětem. Častými zástupci této komunity jsou převážně dospělí muži, od nichž se později odvinul název této zájmové skupiny - Bronies. Slovo 'Brony' vzniklo sloučením slangového výrazu 'bro', což je zkratka pro slovo brother (angl. bratr), a pony. Činnost Bronies zahrnuje jak hudební tvorbu (The Living Tombstone, Wooden Toaster, DJ Alex S., Sim Gretina, Silva Hound, JackleApp atd.), tak i grafickou tvorbu ve formě různých náčrtů či animací.

Historie Bronies začala na internetovém fóru 4chan.org, kde se v různých vláknech začaly sporadicky vyskytovat obrázky s tématikou právě tohoto seriálu. Tato tvorba zpočátku nebyla brána příliš na zřetel, brzy se však rychle rozšířila. V současné době je na 4chanu zřízena samostatná místnost věnující se pony tématice, avšak Bronies komunita dále rychle prostupuje napříč všemi společenskými vrstvami. Významného zastoupení se Bronies dočkali i v České republice, s Pražskou odnoží byla i sepsána reportáž pro měsíčník Čilichili, která vyšla v čísle 9/2012.

Fanoušci seriálů též pořádají srazy a akce, na kterých se můžou potkat s ostatními fanoušky, zakoupit si merchandising, jak oficiální tak i tvorbu fanoušků. Mezi ty nejvetší evropské patří GalaCon pořádaný ve Stuttgartu v jižním Německu, BUCK ve Velké Británii a BronyCon a další cony v různých městech v USA. Pořádají se ale také menší lokální srazy v rámci jednoho státu nebo menšího počtu států. V České republice pořádá většinu větších srazů komunita kolem fóra Bronies.cz několikrát do roka. Nově česká komunita pořádá i první ročník conu Czequestria.

Popkultura[editovat | editovat zdroj]

Kolem seriálu se na internetu vytvořila vlastní popkultura, která má původ na 4chanu. Kolem roku 2010 začínají nástěnky na 4chanu plnit různými obrázky a memy s postavami ze seriálů. Tento agresivní přístup několika jedinců měl za následek úplné zakázání přispívání podobného obsahu. Nakonec se vytvořila vlastní nástěnka pro fanoušky My Little Pony, /mlp/. Tohoto nečekaného zájmu ze strany dospělých diváků využilo několik firem, které si licencovaly obchodní značku My Little Pony, a začaly produkovat předměty primárně určené pro starší diváky. Mezi jeden z velkých obchodů prodávající tyto předměty patří HotTopic.

Reference, poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.serialzone.cz/clanek/3592-bronies-radujte-se/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]