Guna Yala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Kuna Yala)
Skočit na: Navigace, Hledání
Guna Yala
Comarca Guna Yala
geografie

Panama - Guna Yala.svg

Hlavní město: El Porvenir
Rozloha: 2 358,2 [1] km²
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 33 109 [1] (2010)
Hustota zalidnění: 14 ob./km²
správa regionu
Nadřazený celek: Panama Panama

Guna Yala je indiánská rezervace v Panamě [2] (další možná česká pojmenování mohou být výrazy indiánský region nebo indiánské teritorium). Přesný španělský název je „comarca indígena“. Pojem comarca je tradiční název pro administrativní dílčí územní celky Španělska a jeho bývalých kolonií. Panamské comarcas indígenas jsou území, kde podstatnou část obyvatelstva tvoří původní indiánské kmeny.

Nachází se na východě státu na pobřeží Karibského moře. Zabírá 3,18 % rozlohy celé Panamy a žije zde 0,97 % panamské populace. Z hlediska administrativně-územního členění Panamy je Guna Yala na stejné úrovni jako 10 panamských provincií a 2 další indiánská teritoria.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 zde žilo 33 109 osob. Etnické složení populace bylo: [3] [4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kuna Yala ve Wikimedia Commons

  1. a b údaj ze sčítání obyvatelstva v roce 2010 SUPERFICIE, POBLACIÓN Y DENSIDAD DE POBLACIÓN EN LA REPÚBLICA [online]. Instituto Nacional de Estadísticas y Censos, [cit. 2011-05-29]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. (česky) český výraz pro „comarca indígena“ byl převzat od českého Ministerstva zahraničí www.mzv.cz
  3. POBLACIÓN INDÍGENA EN LA REPÚBLICA [online]. Instituto Nacional de Estadísticas y Censos, [cit. 2011-05-29]. Dostupné online. (španělsky) 
  4. údaj ze sčítání obyvatelstva v roce 2010 POBLACIÓN TOTAL Y AFRODESCENDIENTE EN LA REPÚBLICA [online]. Instituto Nacional de Estadísticas y Censos, [cit. 2011-05-29]. Dostupné online. (španělsky)