Kostní kaple

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostní kaple
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Architektonický popis
Stavební slohklasicismus
Další informace
Adresa407 78 Velký Šenov, Velký Šenov, ČeskoČesko Česko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostní kaple ve Velkém Šenově na dobové fotografii

Kostní kaple byla klasicistní hřbitovní kaple (márnice) ve Velkém Šenově na starém hřbitově u kostela svatého Bartoloměje. Po založení nového hřbitova v roce 1873 přestala být využívána a roku 1923 byla zbořena. U nového hřbitova byla vybudována i nová hřbitovní kaple.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Velký Šenov měl již od svých počátků hřbitov umístěný u kostela. Zde byla počátkem 18. století postavena klasicistní hřbitovní kaple, mezi lidmi nazývaná kostní kaple, do které bývaly uloženy kostní ostatky již dříve pohřbených. V roce 1873 byl postaven nový hřbitov a od následujícího roku přestal být ten starý využíván; první pohřbenou na novém hřbitově byla 6. ledna 1874 Emma Merkvytschková, sedm a půl měsíce stará dívka z Leopoldky čp. 9.[1] Pro starou hřbitovní kapli se nenašlo nové využití, proto postupně chátrala, až bylo roku 1923 rozhodnuto o jejím stržení. Při stavbě opěrné zdi kolem starého kostelního hřbitova byly do její zdi umístěny náhrobky pochovaných.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kaple měla obdélný půdorys. Průčelí zdobila na každé straně dvojice pilastrů doplněných o kamenné desky se jmény farářů. Pilastry zakončovala římsa, která přecházela i na boční stěny. Ve výrazném trojúhelníkovém štítu byl umístěn nedochovaný znak. Veliké dvojkřídlé dveře byly zakončeny obloukem. V každé z bočních stěn bylo umístěno půlkruhové okno. Boční stěny dále zdobila římsa, nárožní pilastry a kamenné náhrobní kameny. Sedlová střecha neměla věž, zdobil ji jen malý kovový kříž.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivní vademecum SOA v Litoměřicích. vademecum.soalitomerice.cz [online]. [cit. 2022-11-23]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FIEDLER, Josef: Heimatskunde des politischen Bezirkes Schluckenau. Rumburg 1898

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]