Kostel svatého Václava (Machov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecMachov
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátnáchodský
FarnostPolice nad Metují
UžíváníŘímskokatolická církev
Zasvěcenísvatý Václav
Architektonický popis
ArchitektMartin Allio
Stavební slohpozdní renesance
Další informace
Kód památky25194/6-1790 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava je římskokatolický filiální kostel v Machově, patřící do farnosti Police nad Metují, dříve farní kostel farnosti sv. Václava v Machově. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší písemná zmínka o kostelu je z roku 1369, ale zřejmě byl farním již před rokem 1354. První budova kostela byla dřevěná, dřevěná zvonice k němu byla přistavěna kolem roku 1586. V roce 1670 byl dřevěný kostel stržen a na stejném místě byl postaven patrně přispěním Vavřince Piccolominiho kamenný kostel. Vnitřní i vnější omítky byly provedeny až roku 1720. V roce 1685 byly postavena nová samostatně stojící kamenná zvonice. Při jejím bourání v roce 1885 byl nad vchodem objeven základní kámen z původní dřevěné zvonice s nápisem "LETHA PANIE MDLXXXVI, TOTO DIELO GEST DIELANO PRZI SWATEM GANIE ZA RYCH(TA)RZE MATIEGE KVLHANKA:", který je nyní zazděn nad varhanami. Na vedlejším základním kameni z novější zvonice je nápis „LETHA PANIE 1685 WIEZZ TA KE CZTI A CHWALE S° WACLAWA W MIES. MACHOW DNE 3 ZARZI WYSTAWENA“. Věžička nad kněžištěm je z roku 1810. Hranolová věž je z roku 1885.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní budova s trojboce uzavřeným presbytářem a sakristií na severní straně je zaklenuta valenou klenbou s výsečemi pro okna. Kostel je na vyvýšeném místě za náměstím, čelním portálem směřuje k západu. Je postaven ve stylu pozdní renesance.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Novorenesanční oltáře z roku 1899 jsou dílem sochařské firmy Petr Bušek a synové ze Sychrova. Hlavní oltář sv. Václava se svatostánkem s otáčecím vnitřek a s oltářním obrazem Viléma Kandlera z roku 1894. Vlevo je oltář sv. Benedikta, po straně sošky sv. Scholastiky a sv. Františky. Vpravo je oltář Bolestné P. Marie, po straně sošky sv. Jana Evangelisty a sv. Josefa. Křtitelnice je pískovcová, rokoková, se soškou na vrchní desce. Křížová cesta je tvořena obrazy zdařile malovanými dle Führika, které byly zakoupen ve Vídni od firmy Zambach a Müler, umístěnými ve výklencích stěn kostela. Sochy v lodi kostela (sv. Václav, Jan Nepomucký, sv. Ludmila a Panna Maria růžencová) pocházejí od firmy Josef Runggaldier v Grödenu a jsou umístěny na výstupcích po obou stranách lodi kostela.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné bohoslužby se konají v neděli v 11.00 a ve středu v 16.30.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-04-02]. Identifikátor záznamu 136297 : Kostel sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]