Katétr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Katétr či katetr je lékařský nástroj, praktická pomůcka která slouží k vyšetřování, vyplachování či vyprazdňování tělesných dutin lidí či jiných zvířat.

Zpravidla se jedná o trubičku nebo hadičku (doplněnou o další pomůcky a nástroje), kterou lékař zavádí do nějakého dutého tělního orgánu. Tato činnost se nazývá katetrizace. Bývá užíván například při vyšetřeních srdce, krve, močového měchýře a v dalších lékařských postupech.

Močový katétr[editovat | editovat zdroj]

V případě katetrizace močového měchýře hovoříme o cévkování, speciální katetr pro tento účel se pak nazývá cévkovač neboli močový katetr, nebo také urinální katetr.

Žilní katétr[editovat | editovat zdroj]

Katétr

Katetry zaváděné do žil jsou označovány jako žilní katetry, katetry zaváděné do tepen jako arteriální katetry. Používají se například při podávání léků, při angiografiích a při speciálních vyšetřeních krve.

Používají se také při chemoterapii, kde jsou zejména u dětí užívány intravenózní katetry či centrální žilní katetry (popřípadě cévní kanyly).

Katétry veterinární[editovat | editovat zdroj]

Speciální katetry jsou využívány i ve veterinární praxi například pro vyšetření vemene u dojnic apod.[1]

Sexuální praktiky[editovat | editovat zdroj]

S cévkovači respektive s močovými katetry se někdy též provádějí nepříliš obvyklé sexuální praktiky, někdy jako tzv. clinic sex.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.driml-napajecky.cz/?p=zbozi&id=2421
  2. Clinic sex: cévkování

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]