Kaple svatého Cyrila a Metoděje (Červený Kostelec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple svatého Cyrila a Metoděje
Kaple svatého Cyrila a Metoděje
Kaple svatého Cyrila a Metoděje
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecČervený Kostelec
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická církev
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátnáchodský
FarnostČervený Kostelec
UžíváníŘímskokatolická církev
ZasvěceníCyril a Metoděj
Architektonický popis
Výstavba18621865
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kaple svatého Cyrila a Metoděje je římskokatolická kaple v Červeném Kostelci. Patří do farnosti Červený Kostelec.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hřbitovní kaple byla dostavěna a vysvěcena v roce 1865. Interiér zdobí dva obrazy místního rodáka, akademického malíře Gustava Vacka: Bolestná Panna Marie na oltáři a Panna Marie s Ježíškem ve slávě u vchodu.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

Varhany pocházejí z roku 1873, po opravě a doplnění rejstříkové dispozice mohou být využívány nejen k liturgickým účelům, ale i jako koncertní nástroj.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Zajímavou epizodou z historie kaple jsou události o Velikonocích 1921, kdy kapli pro své účely zabrali členové Církve československé husitské. Zábory kostelů byly v této době realitou nově vznikající církve, která na většině míst neměla vlastní bohoslužebné prostory. Poté, co se členové Církve československé husitské do kaple vloupali, nechali vyrobit nový zámek. Spor o kapli vyvrcholil 21. května 1921, kdy se přímo na hřbitově strhla rvačka mezi "čechoslováky" a katolíky. Poté byla celá věc řešena soudní cestou. Soud rozhodl, že násilím zabraná kaple musí být vrácena církvi římskokatolické. Členové CČS poté zakoupili sborový dům v tehdejší Jakubské ulici (dnešní ulice Manželů Burdychových) a v letech 1926–1927 k němu přistavěli nový chrám.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]