John Watson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o americkém psychologovi a zakladateli behaviorismu. O fiktivní postavě a příteli Sherlocka Holmese pojednává článek Doktor John Watson.

John Broadus Watson (9. ledna 187825. srpna 1958) byl americký psycholog, zakladatel behaviorismu. Byl 17. nejcitovanějším psychologem ve 20. století.[1]

Narodil se a vyrostl v Greenville v Jižní Karolíně, navštěvoval Furmanovu Universitu (byl výborný student, magisterský titul získal v 21 letech).

Proslavil se následujícím výrokem: „Dejte mi na výchovu tucet zdravých dětí a já vám zaručím, že z každého z nich vychovám specialistu, jakého náhodně zvolím – lékaře, právníka, umělce, obchodníka, dokonce i žebráka, zloděje bez ohledu na jeho talent, sklony i bez ohledu na vlastnosti jeho předků“. Zkoumal podněty z okolí, reakce na ně a odměny a tresty, které následují. - Stimul a následná reakce. Watson říká: vědomí pro něj neexistuje, protože není vidět, jen se o něm mluví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152