Hvězda smrti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hvězda smrti byla obří vojenská základna, kdysi dávno v jedné předaleké galaxii kde probíhal konflikt Star Wars. Po celou filmovou sérii byly vyrobeny pouze dvě. Tato obří základna byla neblaze proslulá svou schopností ničit celé planety. První z nich měla v průměru "pouhých" 160 kilometrů, druhá však již měla úctyhodných 900 kilometrů v průměru.[1] Stanice tak dosahovala rozměrů malého měsíce.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to mistrovská a skoro dokonalá zbraň, kterou navrhla vědkyně z Omwatu Qwi Xux. Dokáže skočit do hyperprostoru a díky superlaseru může zničit planetu jediným výstřelem (i když druhá Hvězda Smrti byla zničena ještě před demonstrací její plné síly). Planetární štíty, které by jinak odrazily celé flotily, byly neúčinné proti takovéto zbrani. První hvězda smrti nesla 27 048 důstojníků, 774 576 členů posádky, mezi něž patřila pěchota, piloti, úředníci, 400 000 pomocných pracovníků a více než 25 000 stormtrooperů. Toto představuje pouze minimální posádku a stanice by ve skutečnosti mohla pojmout až několikrát více členů. Také nesla útočné raketoplány, Skipray Blastboaty, útočné křižníky, výsadkové lodě, pozemní vozidla a podpůrná plavidla jako 7 200 TIE Fighterů. Pro povrchovou ochranu má 10 000 baterií turbolaserů, 2 500 iontových děl a nejméně 700 vlečných paprsků a superlaser. Dokonce i bez svého superlaseru nesla Hvězda smrti tolik jednotek, že mohla obsadit celý planetární systém.

První hvězda smrti byla zničena Lukem Skywalkerem když se pokusila zničit rebelský měsíc Yavin IV. Luke vlétl ve svém X-wingu do kaňonu na hvězdě a zničil nenápadnou větrací šachtu, která způsobila přehřátí reaktoru a výbuch

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. popis hvězdy smrti na Wookieepedii