Hra o trůny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hra o trůny
Autor George R. R. Martin
Původní název A Game of Thrones
Překladatel Hana Březáková
Jazyk angličtina
Žánry fantasy
Vydavatel Talpress
Datum vydání 1996
Česky vydáno 2000
Počet stran 480 (1. část)
384 (2. část)
ISBN 80-7197-057-3
Následující dílo Střet králů

Hra o trůny (A Game of Thrones) je první kniha z fantasy série Píseň ledu a ohně od amerického autora George R. R. Martina. Kniha poprvé vyšla 6. srpna 1996. V roce 1997 vyhrála cenu Locus a byla nominována na World Fantasy Award. V roce 1998 byla nominována na cenu Nebula.

V roce 2011 byla kniha adaptována jako první série seriálu HBO, který nese stejné jméno - Hra o trůny.

Děj[editovat | editovat zdroj]

První kniha série začíná po patnácti letech vlády krále Roberta Baratheona a sleduje 3 hlavní dějové linie, které se neodehrávají pouze v Západozemí, ale také na obrovském východním kontinentu zvaném Essos.

První linie se odehrává přímo v Západozemí. Prolog se odehrává na sever od obří Zdi, která má za úkol chránit Sedm království před nebezpečím ze severu. Skupina mužů z Noční hlídky, kteří mají za úkol Zeď chránit, je na stopě lidí, kterým říkají Divocí. Jsou však zmasakrováni nemrtvými tvory, Jinými. Jediného přeživšího ze skupiny pak jako dezertéra z Noční hlídky popraví lord Eddard Stark, strážce severu.

Lorda Starka po dlouhé době navštíví jeho přítel, král Robert Baratheon, a žádá ho, aby se ujal úřadu králova pobočníka v hlavním městě říše, Králově přístavišti, poté, co zemřel jeho předchozí pobočník Jon Arryn. Stark má své pochybnosti, ale nakonec souhlasí zčásti i proto, že z dopisu od Arrynovy manželky (sestry lady Stark) ví, že Arryn byl zavražděn, a chce zjistit, jaké okolnosti k tomu vedly.

Lord Stark do Králova přístaviště bere i své dvě dcery, z nichž starší Sansa je snoubenkou prince Joffreyho. Nakonec zjistí i to, co stálo život Jona Arryna. Otcem tří dětí královny Cersei Lannister není král Robert, ale jsou produktem incestu s jejím bratrem Jaimem. Povaha Eddarda Starka mu velí Cersei varovat a dát jí možnost s dětmi utéct před Robertovým hněvem, než mu řekne pravdu. Král Robert však vzápětí umírá na zranění z lovu a zatímco Eddard Stark se snaží zasadit se o právo Robertova skutečného dědice (jeho bratra Stannise Baratheona), Cersei ho nechá uvěznit. Eddarda Starka nakonec nechá před očima jeho dcery Sansy popravit nový král Joffrey - proti vůli Cersei i královské rady, než mají šanci zakročit.

Mezitím se z Králova přístaviště vydává v přestrojení za chlapce zpět na sever mladší z dcer Arya Stark. Dědic Eddarda Starka, patnáctiletý Robb, je svými vazaly prohlášem králem severu a má v úmyslu osamostatnit své mladé království od moci Králova přístaviště.

Druhá dějová linie ságy se odehrává na Zdi a na sever od ní. Jejím protagonistou je nemanželský syn Eddarda Starka Jon Sníh. V první knize se Jon rozloučí s rodinou, seznamuje se se svými novými bratry z Noční hlídky a na konci se vydává v jejich doprovodu za Zeď.

Poslední dějová linie popisuje osud poslední dědičky sesazené královské dynastie, rodu Targaryenů. Ta musela ještě jako dítě prchnout do exilu a nyní se postupně připravuje na svůj návrat do Západozemí, aby uplatnila svůj nárok na trůn. Její psychicky labilní bratr Viserys, dědic Targaryenů, ji prodá Khalu Drogovi, vůdci divokých Dothraků, za příslib armády. Viseryse ovšem jeho netrpělivost stojí život, když ho Khal Drogo zabije. Daenerys nakonec přijde i o svého manžela Droga a zůstává jen s hrstkou věrných a čerstvě vylíhnutými draky.

Vypravěči[editovat | editovat zdroj]

Každá kapitola je vyprávěna v er-formě z pohledu jedné z postav, přičemž ne všechny postavy se stanou vypravěči. Jejich stav mysli, názory a vztah k ostatním silně ovlivňuje styl vyprávění, takže ani jeden z pohledů se nedá popsat jako nezaujatý. Ve Hře o trůny je osm takových postav a jedna postava, která je vypravěčem prologu.

  • Prolog: Will, muž z Noční hlídky.
  • Lord Eddard Stark, strážce severu, lord ze Zimohradu a pobočník krále.
  • Lady Catelyn Stark z rodu Tullyů, Eddardova manželka.
  • Sansa Stark, starší dcera Eddarda a Catelyn.
  • Arya Stark, mladší dcera Eddarda a Catelyn.
  • Bran Stark, osmiletý syn Eddarda a Catelyn.
  • Jon Sníh, nemanželský syn Eddarda Starka.
  • Tyrion Lannister, trpaslík, bratr královny Cersei a Jaimeho Lannistera, syn lorda Tywina Lannistera.
  • Daenerys Targaryen, dědička rodu Targaryenů a královna Dothraků.