Jon Sníh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jon Sníh (anglicky Jon Snow) je fiktivní postava ze ságy Píseň ledu a ohně. Jon Sníh je nemanželským syn Lorda Eddarda Starka, pána Zimohradu. Je to jedna z mála postav, která se vyskytuje ve všech pěti dosavadních knihách ságy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hra o trůny[editovat | editovat zdroj]

Jon Sníh se narodil v roce 283 AL (po Aegonově vylodění) Eddardu Starkovi a neznámé ženě pravděpodobně cizoložnici při Robertově rebelii. Příjmení Sníh dostávají všechny nemanželské děti ze Severu Západozemí. Jona nenávidí Catelyn Stark (původně z rodu Tullyů) manželka Eddarda. Při nalezení zlovlčích štěňat přemluví svého otce, ať je nezabíjí, ale rozdělí je mezi své děti. Tak přijde k čistě bílému zlovlku, kterého pojmenuje Duch. Nenávist nevlastní matky je jeden z hlavních důvodů proč se Jon vydává se svým strýcem Benjenem Starkem na Zeď, přidat se k Noční hlídce. Tam o z počátku nenávidí, ale nakonec si získá respekt. Velmi se spřátelí s tlustým hochem Samem, protože jsou si podobní. Když se k němu donese zpráva o smrti jeho otce, Jon chce odjet, ale to by pro něj znamenalo smrt. Nakonec se spolu s ostatními muži hlídky vydává za Zeď, aby zničili všechny nepřátele.

Střet králů[editovat | editovat zdroj]

Po několika dobrodružstvích, se Jon přidává k Divokým, aby o nich něco mohl zjistit.

Bouře mečů[editovat | editovat zdroj]

U Divokých se zamiluje do krásné dívky Ygritte a dokonce se setkává s jejich vůdcem Mancem Nájezdníkem.

Hostina pro vrány[editovat | editovat zdroj]

V této knize Jon nevystupuje.

Tanec s draky[editovat | editovat zdroj]

Jon pořád spolupracuje se Stannisem. Snaží se pomoci i Divokým. Po nějaké době se rozhodne, spojit hlídku s Divokými a sám chce vyrazit proti Ramsayovi Boltonovi, který drží Mance Nájezdníka a tvrdí, že zabil Stannise. Jenže když se Jon rozhodne vyrazit, je pobodán muži Noční hlídky, kteří s ním nesouhlasí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

MARTIN, George Raymond Richard. Hra o trůny. Překlad Hana Březáková. 2., opravené vyd. Praha : TALPRESS, 2011. 848 s. ISBN 978-80-7197-412-3.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]