Eugène Viollet-le-Duc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc

Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc (27. ledna 1814 v Paříži - 17. září 1879 v Lausanne) byl francouzský architekt a historik umění. K jeho nejvýznamnějším dílům patří restaurování středověkých budov ve Francii a jeho vědecké práce o dějinách architektury.

Život a dílo

V roce 1840 jej Prosper Mérimée pověřil restaurováním klášterního kostela ve Vézelay. Tím začala dlouhá série restaurátorských prací, na jejichž základě byl Viollet-le-Duc jmenován vedoucím restaurátorem ve Francii. Nebyl sice jmenován generálním inspektorem historických památek, ale stal se roku 1853 dozorcem všech církevních staveb ve Francii (Inspecteur général des Edifice Diocésains).

Významné jsou rovněž jeho práce o středověké architektuře. V letech 1854-1868 vydal desetisvazkové dílo Dictionnaire raisonné de l'architecture française du XIe au XVIe siècle (Slovník francouzské architektury od 11. do 16. století). K tomuto účelu během svých výprav po Francii zhotovil množství kvalitních kreseb, plánů a další dokumentace a prováděl pokusy s rekonstrukcí středověkých budov.

Jeho znalosti středověké stavební techniky přespěly k restaurování historických budov, i k řešení soudobých problémů ve stavebnictví. Se svými návrhy se Viollet-le-Duc řadí k architektuře historismu. K jeho žákům patřil např. architekt Paul Abadie.

Výběr prací

Viollet-le-Ducův náčrtek opatství Saint-Allyre v Clermont.
  • Ostatní stavby
    • Biskupský palác v Sens

Odkaz

Činnost Viollet-le-Duca v oblasti památkové péče je stále podrobována výzkumu. Některé restaurované stavby skončily ve stavu, jaký původně nikdy neměly. Viollet-le-Ducovi odpůrci proto architekta a jeho žáky nazývají pejorativně jako vandalisme restaurateurs (restaurátorští vandalové). Jejich představitelem byl známý anglický spisovatel John Ruskin.

Souvisejí články

Reference

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Eugène Viollet-le-Duc na Wikimedia Commons

CHYBA: {{Wikicitáty}} — Chybí některý z parametrů „dílo“, „kategorie“, „osoba“, „téma“. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eugène Viollet-le-Duc na německé Wikipedii.