Ehrlichióza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ehrlichióza je bakteriální onemocnění pravděpodobně přenášené klíšťaty. Původcem jsou bakterie rodu Ehrlichia. Dosud byly jako lidské patogeny identifikovány tři druhy (E. sennetsu, Ehrlichia chaffennsis, Ehrlichia phagocytophila).

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Ehrlichiemi jsou napadeny granulocyty (granulocytární ehrlichióza) nebo monocyty (monocytární ehrlichióza). Klinickými příznaky jsou horečka, bolest hlavy, svalů, nauzea, u monocytární ehrlichiózy bývá přítomen makulopapulózní exantém. Mohou být postiženy vnitřní orgány – nejčastěji plíce, játra, centrální nervová soustava. Diagnostika vychází z krevního obrazu (leukopenie, trombocytopenie, někdy anémie), sérologického vyšetření, eventuálně průkazem DNA pomocí PCR.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Prozatím nejvíce případů tohoto nově rozpoznaného onemocnění bylo diagnostikováno v USA. V ČR, stejně jako v jiných evropských zemích jsou dosud lidská onemocnění evidována spíše výjimečně. Pravděpodobný je přenos klíšťaty. Není znám mezilidský přenos. Inkubační doba činí 14 dní, s rozpětím 7 až 21 dní. U imunologicky oslabených osob je pozorován vážnější průběh. Vhodnou prevencí je ochrana před klíšťaty a jejich včasné a správné odstranění.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]