DotA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
DotA
Vývojář IceFrog
Aktuální verze 6.81c (3. srpen 2014)
Operační systém Windows, Mac OS X
Typ softwaru Multiplayer 2-10 hráčů
Single-player AI verze
Licence free
Web playdota.com getdota.com

DotA (zkratka Defense of the Ancients) je neoficiální mapa hry Warcraft 3 Ledový trůn (anglicky The Frozen Throne), která není technicky podporována společností Blizzard Entertainment. Jedná se o týmovou strategickou hru, která je určena hlavně pro týmy 3v3 a 5v5, ojediněle také 2v2 nebo 1v1 (při 2v2 již není možné pokrýt dostatečně celou mapu a u 1v1 nelze mluvit o hře, jelikož základem je teamplay).

Hlavním úkolem hráčů mapy je proniknout do základny nepřátelského týmu, a tam zničit hlavní budovu, která je chráněna věžemi a jinými strukturami. Ty je třeba zničit nejdříve, protože do té doby je hlavní budova "nezranitelná". To má za úkol bránit předčasnému ukončování hry rebelujícími hráči (budovou je myšlen 3D objekt ve hře, který engine hry ani slang komunity nerozlišuje – strom / ledovec...). U Scourge je hlavní budovou Ledový trůn, u Sentinelu Strom života. Po zničení tohoto hlavního objektu okamžitě vyhrává strana, jež budovu zničila.

Hráč ovládá jednoho hrdinu, se kterým se probíjí dopředu, směrem k soupeřově základně, v čemž se mu snaží zabránit nepřátelské jednotky (Creepové, kteří se rodí automaticky a současně v obou základnách. Creepy nelze ovládat a jejich úkolem je bezhlavě útočit na soupeřovu základnu a všechny nepřátele, které při cestě k ní potkají). Vedlejším, ale ne méně podstatným úkolem je dodávat peníze a zkušenosti hrdinům, kteří je zabijí. Dále hráči v postupu brání hrdinové nepřátelského týmu. Síly obou stran jsou, až na rozdíly ve schopnosti samotných hráčů, vyrovnané a mapa je dokonce osově souměrná.

Každý hrdina je unikátní, má jiné schopnosti a jiná kouzla. Pro každého hrdinu je nejlepší různá kombinace předmětů. Žádný hrdina není nejlepší ani nejhorší, protože proti každému hrdinovi je nějaký, který je proti tomu druhému silný a v boji efektivní. Nejefektivnější je ale týmová hra.

Základní principy[editovat | editovat zdroj]

Hrdinové se dělí na tři základní skupiny:

 • Agility – obratnost
 • Strength – síla
 • Inteligence – inteligence

A dále na:

 • Range – útočník na dálku
 • Melee – útočník na blízko

Strategie[editovat | editovat zdroj]

Role hrdiny[editovat | editovat zdroj]

Hrdinové se také liší stylem hry v týmu, za který hrají a vykonávají různé specifické činnosti, které přísluší jejich typu:

 • Supporter – podpora. Tito hrdinové mají většinou nějakou schopnost, kterou mohou dobře pomoci carry hrdinovi, hlavně ze začátku hry (léčící kouzla, různé druhy zpomalení, díky kterým může vzniknout příležitost, že carry hrdina zabije nepřátelského hrdinu). (Např. Warlock, Shadow Priest, Jakiro, Crystal Maiden, Witch Doctor, Venge)
  • Babysitter – Podskupina skupiny Supporter. Babysitter (doslova: "chůva") pomáhá přátelskému hrdinovi doplňováním many, léčením, poskytováním aur popř. harrasováním nepřátel. Ne každý support je dobrý babysitter, ale všichni babysitteři patří mezi supporty. Mezi nejlepší babysittery patří Warlock, Abaddon, Omniknight nebo např. Crystal Maiden.
 • Disabler – Hrdina, který má schopnost určitým způsobem odstavit nepřátelského hrdinu z boje, ať už nějakou formou stunu, hexu, silence, shackelu, etheral formou apod. Mezi nejtypičtější disablery patří hlavně Rhasta a Lion, ale i další jako Tidehunter, Silencer, Enigma apod.
 • Ganker – Hrdina, který je předurčen ke gangování – překvapení a obklíčení nepřítele. Je opatřen určitým druhem stunu, ať už cíleným, plošným či nějakým jiným. (např. Sven, Sand king, Lina, Mirana, Vengeful spirit, Beastmaster, Puck, Leshrac, Pudge)
  • Roamer – Hrdina, který přebíhá z linky na linku a snaží se jak překvapit nepřátele, tak pomoci hrdinům ve svém týmu. Tato role úzce souvisí s rolí gankera. Mezi nejlepší roamery patří Vengeful Spirit, Venomancer, Crystal Maiden apod.
 • Harrasers – Typ hrdiny, jenž je schopen spamovat nepřátelské hrdiny opakovaně svými kouzly. (Např. Zeus, Pitlord, Krobelus, Lion, Tinker, Leshrac a také Puck)
 • DPS – Hrdinové, kteří se zaměřují na udílení vysokých damage. Většina carry hrdinů se dá v pozdější fázi hry zařadit mezi DPS hrdiny, stejně tak Harraseři a někteří Gankeři. Mezi naprosto klasické DPS hrdiny by se dal zařadit např. Ursa, Juggernaut, Krobelus apod.
 • Tank – Hrdina, který má velkou schopnost absorpce příchozího poškození (vysoký počet HP, armoru a eventuálně i magické redukce nebo hodně podceňovaný evasion) a je určený k tomu, aby díky svým vlastnostem mohl bez nebezpečí rychlé smrti začínat boje. (Např. Axe, Centaur, Bristleback, Dragon knight)
 • Carry – Hrdinové, jejichž největší síla přichází až v pozdní fázi hry, kdy už mají drahé předměty. Většinou mají tito hrdinové nějakou speciální lategame (tj. pozdní fáze hry) schopnost, která z nich dělá dobré carry hrdiny. Je dobré za ně hrát společně se supporty, kteří jim pomůžou ze začátku přežívat a dají jim prostor k farmení – trénování se. (Např. Spectre, Medusa, Skeleton King, Naix, Silencer, Rikimaru, Terrorblade, Chaos knight, Mortred, Void, Broodmother)
 • Pusher – Hrdina, který je vybaven spelly, které mu pomohou rychle ničit nepřátelské věže a budovy. Mezi takové spelly patří většinou summony – tzn. přivolání pomocných jednotek (např. Syllabearův medvěd, Broodmother a její pavouci, Lycanovi vlci, Rhastovy wardy apod.), popř. spelly, které přímo poškozují budovy (Pugna a její Nether Blast, Pit Lordův Rain of Fire, Goblin Techies a jeho miny apod.)
 • Iniciátor – Hrdina který začíná boj/team fight většinou má plošné kouzla které vyřazují z boje (Earthshaker, Enigma, Tidehunter)

Je důležité poznamenat, že většina hrdinů se nedá zařadit jako hrdina jedné role. Např. Vengeful Spirit se dá zahrát jako supporter a roamer/ganker, a nebo jako DPS/carry hrdina. Nebo např. Rhasta se dá zařadit jako disabler ale i DPSer ale i pusher. Broodmother je výtečná carry/DPS a pusher. Nature Prophet je dokonce schopný zastat všechny role – může být výtečný DPSer, pusher, supporter, carry, semi-disabler nebo ganker/roamer.

Týmové strategie[editovat | editovat zdroj]

Pokud hrají na jedné straně lidé z jednoho týmu, mohou se domlouvat na společné strategii jak vyhrát hru a předem si rozdělit jednotlivé role. Nejčastěji se vyskytují tyto strategie:

 • Late Game Domination/Carry strategie: Tato strategie spoléhá na to, že v týmu bude alespoň jeden carry hrdina, který během hry postupně nakoupí drahé itemy a v pozdní fázi hry sám zničí celý nepřátelský tým. Zbytek teamu bude podporovat tohoto carry hrdinu a bude se snažit protáhnout hru dostatečně dlouho, právě aby si carry hrdina stačil na potřebné itemy našetřit. Mezi klasické carry hrdiny, kteří se uplatňují v této strategii, patří: Spectre, Medusa, Void apod. Tato strategie je určitě nejklasičtější strategií v Dotě. Asi nejznámějším zápasem, kde byla úspěšně demonstrovaná Late Game Domination strategie, byla hra profesionálních týmů LGD vs EHOME, kde hráč ZSMJ dokázal s Medúsou našetřit na všechny nejdražší itemy v Dotě a potom téměř sám zničit celý nepřátelský tým.[1]
 • Early Game Domination/Beat down strategie: Opak Late Game Domination. Team s touto strategií klade důraz na masivní zabíjení nepřátel ze začátku hry, čemuž odpovídá i výběr hrdinů (klasici: Lina, Lion, Leshrak, Zeus). Tímhle si zajistí, že nepřátelští hrdinové nebudou mít ani goldy, ani levely, tudíž už nebudou schopní klást větší odpor a poté už nebude problém pro team uplatňující tuto strategii zničit všechny budovy, včetně trůnu.
 • Team Fight strategie: Účelem této strategie je vyhrávat velké team fighty (tzn. poměr hrdinů 3 vs 3 a více). Po vyhraném team fightu má vítězný tým zpravidla čas na zničení budov. Toto se opakuje, dokud nejsou zničené všechny důležité budovy, popř. rovnou trůn. Aby mohla být tato strategie úspěšná, je třeba vzít dobré hrdiny do team fightu jako Tidehunter, Enigma, Void, Lich, Witch Doctor apod.
 • Push: Jak napovídá název, hlavním účelem této strategie není zabíjet nepřátele, ale rychle napushovat = zničit všechny klíčové budovy včetně trůnu, než začne být nepřátelský tým nebezpečný. Za zničení budov dostává tým extra goldy, což logicky vyústí v nákup lepších itemů, což znamená značnou výhodu oproti nepřátelskému týmu. Pokud se podaří zbořit i klíčové budovy (tzv. raxy) v nepřátelské bázi, budou přátelští creepové mnohem silnější, což představuje problém pro nepřítele, který se s nimi musí potýkat. Do takové strategie zapadají hlavně pushovací hrdinové jako Rhasta, Furion, Pugna, Broodmother, Chen, Enchantress, Syllabear, Lycan apod. Agresivní pushovací strategií je známý ukrajinský profesionální tým Na'Vi.

DotA Slang[editovat | editovat zdroj]

V Dotě je také spousta slangů, například:

 • Last Hit – poslední úder. Za zabité creepy dostává zlato pouze ten, kdo dal creepovi poslední ránu (tu smrtelnou). Je tedy vhodné creepům dávat pouze poslední rány, aby za ně hrdina dostával zlato. Popř. se dá taky lasthitnout nepřátelská věž, za kterou je majitele poslední rány velký obnos, nicméně ostatní členové teamu za zničenou věž dostanou menší částku. Pokud se hráči nezdaří last hit, tak věž zničí creep a zlato je rozděleno mezi členy týmu rovnoměrně.
 • Deny – Odepření. Pokud zabijete svého creepa, který měl minimum HP, nepřítel dostane méně zkušeností a navíc máte šanci zabránit jeho last hitu. Do svých creepu je možné střílet, pokud mají pod 50% HP. Za zabití své jednotky žádnou odměnu přímo nedostanete. Pokud dáte deny své věži, nepřátelský team dostane pouze část zlata (Před verzí 6.55 nedostal žádné). Ničit svoji věž jde pouze, pokud má věž pod 10% HP.
 • Gankování – Je styl hry nebo činnost, při které se snaží hrdinové jednoho teamu v určitý okamžik překvapit na určitém místě druhý team a to nejlépe v přesile. Gangovat se vyplatí především carry hrdiny. Gangování vyžaduje pohyb po mapě a vyplatí se při němž mít předměty jako: Bottle (Při cestě řekou máte možnost vzít runu) a Scroll of Town Portal (zkráceně TP – teleport). Je to svitek, pomocí kterého se můžete přemístit na svoji věž a umocnit moment překvapení. Pokud je nepřítel zrovna blízko vaší věži je ideální na ni svitkem naportit a jít se pokusit hrdinu zabít. Nepřátelský team vás totiž za tak krátkou dobu nestihne postrádat na vašem předchozím místě mapy a vaši nepřátelé většinou nemají důvod tušit gang.
 • Stealování – Jedná se o projev neslušnosti u hráčů stejného týmu, kdy jeden hráč lasthitne hrdinu, kterého druhý zabíjí. Tím mu vlastně ukradne kill, který by se mu měl připsat a také odměnu v podobě zlata. Je těžké posoudit, co je stealování a co je týmová hra. Výraz vyplývá ze slova stealer (zloděj), jak jsou také lidé, kteří to dělají, nazýváni. S tímto jevem se setkáváme v hrách s málo zkušenými hráči.
 • Backdoor – Jde o neslušnou a často zakazovanou činnost, kdy hrdina ničí kteroukoliv z nepřátelských klíčových budov (Např.věž) sám bez pomoci spřátelených creepů. Zvlášť carry hrdinové nebo tankové tím pak mohou výrazně ovlivnit výsledek hry. V nových verzích se proti backdooru udělalo opatření, kdy si pak budova sama regeneruje HP (Čím více je poškozována, tím více životů jí přibývá, avšak i tak není nemožné, věž zničit sám). Na tyto budovy se tedy smí útočit jen za přítomnosti spřátelených creepů.
 • Aggro – Stejně jako v jiných hrách, aggro je způsob, jakým můžeme upoutat pozornost jednotky na sebe. V Dotě buď útokem na danou jednotku, anebo jednoduše tím, že vstoupíme do jejího range of sight (oblasti, ve které vidí). Poté, co její pozornost upoutáme ("naaggrujeme ji"), se nás vydá kus pronásledovat, čehož bývá hojně využíváno při harassování, či pullování.
 • Pulling – Tažení, odlákání. Jde o vybíjení neutrálních jednotek v lese, za pomoci vlastních, či nepřátelských jednotek, přičemž celý proces bývá založen na ovládání aggra jednotek.
 • Stackování creepů- Proces při kterém se v určitou dobu natáhnou neutrální jednotky z lesa pryč ze svého campu, tak že hra nepozná jestli nejsou tyto jednotky mrtvé a přidá do campu další jednotky.
WCG Malajsie 2006 Warcraft 3: DotA – výherci

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní autor a zároveň "zakladatel" Doty, člověk zvaný Eul, mapu po vydání nevyvíjel a ani neoptimalizoval, tato první verze byla ještě na původní Warcraft 3 Reign of Chaos. Po tomto hráči se jmenuje jeden z předmětů – Eul's Scepter of Divinity. Vývoj převzal Guinsoo, který mapu vydával až do verze 6. I on má památný předmět ve hře Guinsoo's Scythe of Vyse. Od verze 6 vydává mapu IceFrog, od roku 2005, pod jménem DotA AllStars. Vedle mnoha dalších mutací mapy se tato verze stala nejpopulárnější. IceFrog je v současnosti hlavním vývojářem mapy a snaží se pokračovat v díle předchozích autorů, což obnáší vylepšování mapy – přidávání nových možností, balancování hrdinů a předmětů a odstraňování bugů. IceFrog na rozdíl od předchozího vývojáře je v přímém kontaktu s komunitou a většina jeho kroků probíhá na její popud. Pro zjednodušení bylo v červnu roku 2010 vydáním verze 6.68 od přízviska AllStars upuštěno.

Verze[editovat | editovat zdroj]

Mapa má mnoho verzí, je nepsaným pravidlem, že se hraje ta nejnovější, popřípadě stabilní mapa – prověřená verze, která neobsahuje chyby atd. V ligách se hrají výhradně stabilní mapy. Obvykle po vydání nové verze vyjde také oprava, tedy verze s příponou b, pokud i ta obsahuje chyby, nahradí ji c atd. Pro představu, momentálně je nejnovější verze 6.80c. (ještě novější je Dota 2) V současné době je ve hře 104 hrdinů a 123 předmětů. Tato čísla se s novými verzemi zvyšují (není to však pravidlem!). Jeden hrdina může nést až 6 předmětů (itemů), což už představuje obrovské množství možných kombinací. Složení hrdinova inventáře hráč volí podle stylu hry, který preferuje, nepřátelských hrdinů a podle potřeb týmu.

Profesionální scéna[editovat | editovat zdroj]

DotA se hraje kromě na tzv. "public" úrovni i na profesionální úrovni a každoročně jsou pořádány soutěže a prestižní zápasy.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

V mnoha zemích je DotA na programu celostátních či mezinárodních herních turnajů, u nás například InvexCup. Bývá také pořádáno mnoho turnajů pod záštitou společnosti ProGamers o různé věcné ceny. Mezi největší turnaje, kde se hraje DotA, patří WCG nebo The International, kde se hraje až o milion amerických dolarů. Z online turnajů je to např. turnaj The Defense.[2]

Známé týmy a hráči[editovat | editovat zdroj]

Mezi dlouhodobě nejlepší profesionální týmy mezinárodní DotA scény patří především: Alliance, Dignitas, DK, EG, Fnatic, iG, Kaipi, LGD, Liquid, Na'Vi, mouz, Quantic, TongFu, VP, Zenith[3]

Za nejlepší hráče se obvykle považují: 820, Ferrari_430,AdmiralBulldog, Akke, ArsArt (Smile), ArtStyle, Black, BurNing, DDC, Dendi, EGM,, HyHy, Iceiceice, Korok, KuroKy, LightOfHeaven, Loda, LongDD, Maelk, Merlini, Misery, NS, Pajkatt, Puppey, s4, SexyBamboe,SingSing, Sylar, Vigoss, YamateH, YaphetS (PIS), xiao8, yyF, zhou, ZSMJ,[4][5][6] přičemž YaphetS, Merlini a 820 zaujímají speciální postavení mezi všemi hráči DotA. YaphetS je považován za nejlepšího hráče hrdiny Nevermore (Shadow Friend), Merlini se stal legendárním díky hrám za hrdinu Zeuse, 820 je zase průkopníkem hry za hrdinu Vengeful Spirit. Jako pocta pro všechny 3 hráče se zmiňovaní hrdinové občas nejmenují Nevermore, Zeus a Vengeful Spirit, ale právě YaphetS, Merlini a 820.

Tribute Itemy[editovat | editovat zdroj]

V Dotě existují 2 itemy, které nesou název po bývalých hlavních game-designerech Doty, což byli Eul a Guinsoo: Guinsoo's Scythe of Vyse a Eul's Scepter of Divinity.

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Za poznamenání také stojí, že i když je DotA "jen" módem do hry Warcraft 3 Ledový trůn (nyní i samostatná hra Dota 2), tak se její požadavky na systém oproti samotnému Warcraftu III tFT podstatně liší.
Abyste mohli Dotu hrát tak, aby Vás v žádné části hry nezaskočilo sekání nebo jiné problémy, měl by Váš počítač splňovat minimálně následující:

Dále nesmíme opomenout různé platformy, přes které je možno Dotu hrát, nejznámější jsou Battle.Net (oficiální server od Blizzard Entertainment), Eurobattle.net. Mezi další patří Garena a Hamachi,které využívají rozhraní LAN tak, že jej emulují. Dále jsou zde také hodnocené herní klienty, na některých lze za dobré umístění získat i peníze, mezi jedny z těchto patří RGC a Dotalicious.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku DotA na anglické Wikipedii.

 1. http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=q6CDUGz-nSU
 2. http://www.dota2.cz/turnaje
 3. http://www.gosugamers.net/dota/rankings
 4. http://www.gotfrag.com/dota/story/40429/
 5. http://www.sk-gaming.com/forum/16-DOTA/2113888-Who_is_the_best_DotA_player
 6. http://www.playdota.com/forums/showthread.php?t=208377