Doktor John Watson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Doktor John Watson (též dr. John H. Watson) je fiktivní postava vymyšlená Arthurem Conanem Doylem. Jedná se o nejlepšího přítele, společníka a zároveň životopisce slavného detektiva Sherlocka Holmese. V knihách je dr. Watson v roli vypravěče téměř všech Holmesových příběhů. Dva příběhy totiž vypráví sám Sherlock Holmes a další dva jsou vyprávěny v 3. osobě. Watson a Holmes podle Doyleových povídek bydleli v letech 18811904 ve viktoriánském domě na Baker Street.

V první povídce Studie v Šarlatové je zmíněn Watsonův životopis, byl u armády v Indii. Po zranění se vrátil do Londýna, kde se seznámil s Holmesem a spolu bydleli. Později si dr. Watson založil soukromou lékařskou praxi a oženil se.

Postava doktora Watsona byla vícekrát zfilmována a ztvárnili ji například: Jude Law, Martin Freeman, Edward Hardwicke, David Burke, André Morell, Nigel Bruce, Kenneth Welsh, Vitalij Solomin a Earle Cross.

Zajímavosti: Doktor John Watson je i v novém seriálu Sherlock. Scénář tohoto seriálu napsali Steven Moffat a Mark Gattis. Později se k nim přidal i Steve Thompson. Doktora Johna Watsona si zahrál Martin Freeman.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Doktor John Watson na slovenské Wikipedii.