COTS Demo Flight 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Start

COTS Demo Flight 2 byl druhý testovací let kosmické lodi Dragon vyrobené firmou SpaceX. Jedná se o zároveň o třetí pokusný let společnosti s raketou Falcon 9. Start proběhl úspěšně dne 22. května z letecké základny na mysu Canaveral.

Podle plánů má v rámci mise dojít k prvnímu spojení americké lodi s Mezinárodní vesmírnou stanicí od ukončení letu amerických raketoplánů. Také se bude jednat o úplně první vesmírné spojení, které provede komerční loď. Let je provozován v rámci NASA v programu COTS, jehož účelem je vyvinout a předvést komerční způsoby k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice.

Původně mělo v rámci mise dojít pouze k průletu okolo stanice, k testování manévrů a komunikace, ale v červenci 2011 NASA povolila sloučit původní cíle misí COTS 2 a COTS 3 do jednoho letu. Dojde tedy nejprve k testování, ale pokud vše půjde podle plánu, pak se pomocí Canadarm2 loď spojí se stanicí a zůstane zde zhruba týden, aby osádka stanice mohla vyložit a naložit náklad. Pak se Dragon odpojí a vrátí se na Zemi, přičemž by měl přistát do Tichého oceánu blízko pobřeží Kalifornie.

Náklad[editovat | editovat zdroj]

Přetlakový prostor obsahuje 520 kilogramů nákladu pro Mezinárodní vesmírnou stanici, zejména, potraviny, vodu a oblečení.

Průběh letu[editovat | editovat zdroj]

22. května (1. den, start)[editovat | editovat zdroj]

Start proběhl dne 22. května v 7.44 UTC (tedy 3.44 místního času). Po zhruba 180 sekundách se oddělili první stupeň a po jeho oddělení se zažehl druhý stupeň. Po zhruba devíti minutách od startu dosáhl úvodní oběžné dráhy a roztáhl solární panely. V této části letu také začalo provádění testů.

31. května (přistání)[editovat | editovat zdroj]

Modul Dragon dopadl 31. května v pořádku do Tichého oceánu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

V tomto článku byl použit překlad textu z článku COTS Demo Flight 2 na anglické Wikipedii.

  1. Modul Drak splnil úkol a dopadl do Tichého oceánu [online]. Novinky.cz, 2012-05-31 17:50, rev. 2012-05-31 21:12, [cit. 2012-06-02]. Dostupné online.