Boloňský psík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boloňský psík
Bolończyk 5e3.jpg

Boloňský psík

Základní informace
země původu Itálie Itálie
Tělesná charakteristika
hmotnost 3 - 4 kg
výška † 25 - 31 cm
barva bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI 9: Společenská plemena
sekce FCI 1: Bišonci a příbuzná plemena
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Boloňský psík pochází z plemene bišonků, má proto charakteristickou bílou, jakoby bavlněnou srst, charakteristisckou pro tuto skupinu. Donedávna plemeno bichonů a boloňáčků splývala. Můžou se objevit i plavé odznaky srsti, jsou však pokládány za nežádoucí.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Předkové plemene se datují zpět k bichonům, kteří se původně objevili v jižní Itálii. Stali se oblíbenými psy u dvora, nyní jsou poměrně vzácní. Plemeno vzniklo asi kolem roku 1200.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Boloňský psík byl vždy společenským psem a je velmi úzce poután na lidi. K ostatním lidem je spíše nedůvěřivý, ale svou rodinu miluje. Boloňský psík je schopný naučit se spoustě veselých kousků, pro které je velmi oblíbený hlavně u rodin s dětmi. Je rád ve společnosti své rodiny. Pro svou milou a přátelskou povahu se používá v canisterapii. Tento pejsek je nenáročný na péči o srst - nelíná - srsti se zbavuje vyčesáváním (doporučuje se každodenní, hlavně okolo 6. až 8. měsíce, kdy se štěňatům obměňuje srst), nemusí se stříhat. Boloňáčci mají rádi dlouhé procházky. Jsou to věrní, oddaní a přátelští pejsci.