Boby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moderní bobový čtyřčlenný tým Spojených států amerických

Boby jsou zimní sport, ve kterém týmy sjíždějí úzkou, točenou, nakloněnou, ledovou trať na bobu poháněném gravitací.

Východoněmecký bobový tým v roce 1951

Historie[editovat | editovat zdroj]

Boby vznikly koncem 19. století ve Svatém Mořici, kde si angličtí vojáci při zimních radovánkách přidali řídící mechanismus na klasické saně. V roce 1898 se v témže místě uskutečnily první závody. Ve Svatém Mořici vznikl rovněž i první bobový klub, který od roku 1902 pravidelně stavěl svou bobovou dráhu. Od původních dřevěných nekapotovaných bobů se postupně přecházelo k laminátu a kevlar-karbonové konstrukci. V roce 1923 byla v Paříži International Bobsleigh and Tobogganing Federation (FIBT) a od roku 1924 se staly boby olympijským sportem (Chamonix). Ženy se objevily na Olympiádě poprvé až v roce 2002 v Salt Lake City..

O sportu[editovat | editovat zdroj]

V bobech se závodí ve dvojbobu a čtyřbobu v kategorií mužů a dvojbobu v kategorii žen. Závodí se v ledových korytech, které jsou kromě dráhy ve Svatém Mořici všechny umělé s vlastním chlazením. Pouze švýcarská dráha se staví každý rok z kostek ledu přivezených z nedalekých jezer.

Závodníci mají za úkol sjet závodní dráhu v co nejkratším čase, k čemuž jim napomáhá:

  1. Co nejrychlejší start
  2. Materiál (kvalita bobu a nožů)
  3. Zkušenosti pilota

Říká se, že rozdíl desetiny sekundy na startu dělá při zachování stejných podmínek (stejná jízda i materiál) tři desetiny rozdílu v cíli. Rychlost posádky ve čtyřbobu dosahuje za optimálních podmínek nejvyšší rychlosti ve Svatém Mořici, kde se jezdí až 145 km/h a na bobisty působí v "ostrých" zatáčkách přetížení až 5G, což se rovná přetížení leteckých stíhačů. Vzhledem k extrémní náročnosti na organismus se smí v bobu závodit až od 18 let.

Letní starty[editovat | editovat zdroj]

V bobech existuje i málo známá letní sezona, ve které se závodí pouze ve startech a ve které se pravidelně pořádají Mistrovství světa i Evropy. České týmy patří historicky mezi jedny z nejúspěšnějších týmů na světě.[zdroj?]

České osobnosti bobového sportu[editovat | editovat zdroj]

Zimních olympijských her se od roku 1992 účastnili tyto osobnosti českého bobového sportu:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bobsleigh na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]