Bergues

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bergues
radnice
radnice
Bergues – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 1–22 m n. m.
stát: Francie Francie
region: Nord-Pas-de-Calais
departement: Nord
arrondissement: Dunkerque
kanton: Bergues
Bergues
Red pog.png
Bergues
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 1,32 km²
počet obyvatel: 3 898 (2011)
hustota zalidnění: 2 953 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.bergues.fr/
PSČ: 59380
INSEE: 59067

Bergues je obec v severní Francii ležící poblíž hranic Belgie. Nachází v regionu Nord-Pas-de-Calais a départementu Nord. V roce 2011 zde žilo 3 898 obyvatel.[1] Nachází se asi 9 kilometrů na jih od slavného přísavu Dunkerk. Obec se těší intenzivnímu zájmu turistů od roku 2007, kdy zde byl natáčen úspěšný film Vítejte u Ch'tisů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli dnes ekonomicky i významem Bergues zastiňuje nedaleký Dunkerk, v minulosti tomu bylo přesně naopak. V devátém století leželo město na hranici Flanderského hrabství a čelilo nájezdům normandských dobyvatelů. Proto zde vlámský hrabě Boudewijn II. nechal vybudovat primitivní opevnění. Boudewijn IV. zde v roce 1022 zakládá kostel, který se později stane základem opatství. Výhodná poloha v rámci regionu a poblíž pobřeží způsobila, že se z Bergues stalo centrum regionu, důležité obchodní středisko a přístav, přičemž nejdůležitější obchodní komoditou byl jako v celých Flandrech textil. [2]

Bergues je součástí Flanderského hrabství až do konce třináctého století, kdy je na krátkou dobu dobývají Francouzi, ale následně ho opět vrací Flandrům. Tato situace se v dalších staletích opakuje ještě několikrát. Na konci patnáctého století se španělský císař stává i vládcem Flander. V této době si Bergues užívá svého největšího rozkvětu. V roce 1668 je po válce mezi Flandry a Francií společně s několika dalšími městy v okolí připojeno definitivně k Francii. Svůj velký význam si však nadále uchovává.

Katastrofou pro Bergues představuje Velká francouzská revoluce. Po jejím konci jeho vliv naprosto upadá a jeho dosavadní funkci přebírá nedaleký Dunkerk.

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Bierne, Coudekerque-Village, Hoymille, Quaëdypre,

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. INSEE
  2. Oficiální stránky města Bergues – anglicky [online]. . Dostupné online.  
  3. INSEE (ZIP 2,2 MB)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]