Bergues

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bergues

Bergues je obec v severní Francii ležící poblíž hranic Belgie. Nachází v regionu Nord-Pas-de-Calais a départementu Nord. V současné době zde žijí přibližně čtyři tisíce obyvatel. Nachází se asi 9 kilometrů na jih od slavného přísavu Dunkerk. Obec se těší intenzivnímu zájmu turistů od roku 2007, kdy zde byl natáčen úspěšný film Bienvenue chez les Ch’tis.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli dnes ekonomicky i významem Bergues zastiňuje nedaleký Dunkerk, v minulosti tomu bylo přesně naopak. V devátém století leželo město na hranici Flanderského hrabství a čelilo nájezdům normandských dobyvatelů. Proto zde vlámský hrabě Boudewijn II. nechal vybudovat primitivní opevnění. Boudewijn IV. zde v roce 1022 zakládá kostel, který se později stane základem opatství. Výhodná poloha v rámci regionu a poblíž pobřeží způsobila, že se z Bergues stalo centrum regionu, důležité obchodní středisko a přístav, přičemž nejdůležitější obchodní komoditou byl jako v celých Flandrech textil. [1]

Bergues je součástí Flanderského hrabství až do konce třináctého století, kdy je na krátkou dobu dobývají Francouzi, ale následně ho opět vrací Flandrům. Tato situace se v dalších staletích opakuje ještě několikrát. Na konci patnáctého století se španělský císař stává i vládcem Flander. V této době si Bergues užívá svého největšího rozkvětu. V roce 1668 je po válce mezi Flandry a Francií společně s několika dalšími městy v okolí připojeno definitivně k Francii. Svůj velký význam si však nadále uchovává.

Katastrofou pro Bergues představuje Velká francouzská revoluce. Po jejím konci jeho vliv naprosto upadá a jeho dosavadní funkci přebírá nedaleký Dunkerk.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální stránky města Bergues – anglicky [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]