Bavor II. ze Strakonic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bavor II. ze Strakonic
Erb rodu Bavorů ze Strakonic
Erb rodu Bavorů ze Strakonic
Narozeníkolem 1250
Úmrtípo 1279
Znám jakoBavor II. Veliký
TitulNejvyšší maršálek
Období12771278
PředchůdcePurkart z Janovic
NásledovníkVítek z Hluboké
ChoťAnežka, dcera krále Přemysla Otakara II.
DětiBavor III. ze Strakonic
Mikuláš
Vilém
RodičeBavor I. ze Strakonic
Dobroslava
PříbuzníPřemysl Otakar II. (tchán)
Jindřich z Lichtenburka (švagr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bavor II. "Veliký" byl feudálním pánem Strakonic (ca. 1260-1279) a purkrabím Zvíkova. Byl synem Bavora I., jeho sestrou byla Domaslava, provdaná v roce 1256 za Jindřicha z Lichtenburka.

Život

Předpokládá se, že byl jako syn královského komorníka dán na vychování ke královskému dvoru a zvláštní péče se mu dostávalo od samotného krále. Písemně je poprvé uveden při slavnostním založení nového cisterciáckého opatství Zlatá Koruna v roce 1263. Za manželku si v roce 1269 vzal Anežku, nemanželskou dceru krále Přemysla Otakara II.

Držel Pořešín, Blatnou, Horažďovice a jiná místa, včetně hradu Bouzov. Zbudoval si nový palác a své dosavadní sídlo věnoval církvi.

Bezpochyby byl královým oblíbencem. V roce 1277 byl jmenován královským maršálkem, jehož povinností byla hmotná péče o panovníkův dvůr. Bojoval po boku Přemysla Otakara i v jeho poslední bitvě na Moravském poli v roce 1278.

Poslední zpráva o Bavorovi II. je z října 1279, kdy směňuje s johanity pět městišť v Horažďovicích, která potřeboval pro budování městských hradeb. Datum jeho smrti není známo.

Bavor II. měl tři syny:

Literatura

  • SVOBODA, Miroslav. Páni ze Strakonic: vládci Prácheňska a dobrodinci johanitů. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010. 364 s. ISBN 978-80-7422-034-0.