Batalha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Batalha
Klášter a katedrála Panny Marie Vítězné nad městem Batalha
Klášter a katedrála Panny Marie Vítězné nad městem Batalha
Batalha – znak
znak
Batalha – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 342 m n. m.
stát: Portugalsko Portugalsko
Provincie: Pinhal Litoral
Distrikt: Leiria
administrativní dělení: 4 městské části
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 103,56 km²
počet obyvatel: 15 542 (2006)
hustota zalidnění: 150 obyv. / km²
správa
starosta: António José Martins de Sousa Lucas
oficiální web: http://www.cm-batalha.pt
telefonní předvolba: 244
PSČ: 2440 Batalha

Batalha (vyslov batalja) je portugalské město ležící v centrálním Portugalsku v regionu Pinhal Litoral v distriktu Leiria, asi 110 km severně od Lisabonu. Má 15 542 obyvatel (2006). Kostel a dominikánský klášter Panny Marie Vítězné, založený králem Janem I. na památku vítězství v bitvě u Aljubarroty, byl v roce 1983 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Boj o nezávislost portugalského království vyvrcholil v druhé polovině 14. století po smrti Ferdinanda I. Portugalského v roce 1483. Kromě královny regentky Eleonory a levobočka Jana z Avisu si činil nárok na Portugalsko na základě příbuzenských vztahů i Jan I. Kastilský.

K rozhodující bitvě došlo 14. srpna 1385 u vesnice Aljubarroty. Portugalci společně s Angličany porazili kastilského krále Jana I., podporovaného naopak králem francouzským Karlem VI. Právě před rozhodující bitvou, probíhající v předvečer svátku Nanebevzetí Panny Marie, budoucí král Jan I., velmistr rytířského řádu z Avizu (Ordem Militar de Aviz), slíbil, že v případě vítězství postaví klášter zasvěcený Panně Marii. Necelé dva roky po vítězné bitvě byla zahájena stavba kostela Panny Marie Vítězné (Santa Maria da Vitória) a kláštera řádu dominikánů. Současně vzniklá osada dostala jméno Batalha („Bitva“) a dodnes svým jménem připomíná okolnosti vzniku kláštera a obce.

Stavba kláštera do dnešní podoby trvala více než století (13861517), a tak zachycuje vývoj portugalské gotiky od její vrcholné fáze až k manuelskému stylu. Autorem základní koncepce chrámu a kláštera byl portugalský architekt Afonso Domingues, který řídil stavbu až do roku 1402. Jeho pojetí gotiky nezapře inspiraci z velkých anglických katedrál v Yorku a Canterbury. V letech 1402 až 1438 pokračoval ve stavbě Mistr Huguet, který pocházel z Francie či z Anglie. Byl to on, který de facto dokončil základní představu stavby. Pod jeho řízením byla uzavřena klenba katedrály, vznikl hlavní portál chrámu a byla postavena kaple zakladatelů – mausoleum královské dynastie Aviz Zde stojí sarkofág zakladatelů kláštera zdobený reliéfy královských manželů Jana I. a jeho manželky Filipy z Lancasteru. Mimo jiné je zde pohřben i princ Jindřich Mořeplavec. Zahájil také stavbu tzv. Nedokončených kaplí (Capelas imperfeitas), která se měla stát hrobkou krále Eduarda I. (Duarta I.)a jeho potomků. Výstavba tohoto mauzolea byla pozastavena během vlády Manuela I. (1495–1521), neboť král dal přednost vybudování Kláštera svatého Jeronýma na předměstí Lisabonu, kde je i pohřben.

Zemětřesení v roce 1755 sice kostel a klášter poškodilo, ale daleko větší škody způsobila napoleonská vojska, která v letech 18101811 objekt vyplenila a vypálila. Komplex zůstal opuštěn a postupně se rozpadal. Teprve král Ferdinand II. Portugalský v roce 1840 rozhodl o restauraci, která trvala až do 20. století.

V roce 1907 byl kostel s klášterem prohlášen za národní památku a v roce 1983 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Klíma: Dějiny Portugalska, Praha: Lidové noviny, 1996, ISBN 80-7106-164-6
  • Kolektiv: Nejkrásnější divy světa : kulturní památky a přírodní ráje naší planety pod záštitou UNESCO; Díl 2, přel. Dušan Zbavitel, Praha: Knižní klub, Balios, 2001, ISBN 80-242-0665-X
  • José Custodio Vieira da Silva, Pedro Redol: The Monastery of Batalha. London: IPPAR and Scala Publishers, 2007, ISBN 13: 978 1 85759 382 2

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]