Avačinská sopka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Avačinská sopka

Vulkán Avačinskij

Авачинская сопка
Avačinská sopka - pohled ze základního tábora
Avačinská sopka - pohled ze základního tábora

Vrchol2741 m n. m.
Prominence1 550 m
Poloha
SvětadílAsie
StátRusko Rusko / Kamčatský kraj
Souřadnice
Avačinská sopka
Avačinská sopka
Typstratovulkán
Erupce2001
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avačinská sopka (rusky Авачинская сопка, známá také jako Avača, Avačská sopka nebo vulkán Avačinskij) je aktivní stratovulkán, který se nachází nedaleko přístavního města Petropavlovsk-Kamčatskij na jihovýchodě poloostrova Kamčatka. Společně s Korjackou sopkou tvoří dominantu panorama tohoto města.

Geologický vývoj

Sopka se rozkládá na zbytcích staršího vulkánu vysokého až 4500 m, který byl před 30 tisíci lety zničen mohutnou erupcí. Jejím pozůstatkem je kaldera nad níž leží současná stavba vulkánu a mohutný depozit andezitových pyroklastik, které zabírají plochu více než 500 km².

Pozůstatkem pozdějších erupcí asi před 10 tisíci lety jsou depozity pyroklastických proudů a pemzy převážně andezitového původu s nízkým obsahem draslíku. Další fáze sopečné aktivity proběhla před 5500 lety, petrologicky zde nastal posun k bazaltovým horninám. Pozůstatkem této fáze jsou vrstvy bazalto-andezitové tefry, které se nacházejí ve vzdálenosti až 300 km od vulkánu.

Sopečná aktivita

Současné erupce je možné klasifikovat jako středně silné, spojené s vytvářením pyroklastických proudů, laharů, pemzy, vulkanického popela a prachu a menším výskytem lávových proudů. Od počátku 18. století bylo zaznamenáno asi 18 erupcí. Významnější erupce byla v letech 1923 až 1927 kdy objem vyvrhnuté lávy dosáhl 3,5 mil. m³ a objem tefry 180 mil. m³.

Externí odkazy