Alyson Hannigan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alyson Hannigan
alt =
Alyson Hannigan v roce 2003
Rodné jméno Alyson Lee Hannigan
Narození 24. března 1974 (40 let)
USA Washington, D.C., USA
Aktivní roky 1988–současnost
Manžel/ka Alexis Denisof
(2003-současnost)

Alyson Lee Hannigan (* 24. března 1974, Washington, D.C., USA) je americká herečka, která svoji kariéru odstartovala v roce 1989 rolí v sitcomu Free spirit. O osm let později jí přinesla popularitu role v seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Dále se do povědomí diváků dostala rolí flétnistky Michelle v tetralogii Prci, prci, prcičky. V současnosti představuje Lily Aldrin v komediálním seriálu How I Met Your Mother.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 24. března 1974 ve Washingtonu v USA Albertovi a Emilii (roz. Posnerová) Hanniganovým. Otec pracoval jako řidič kamiónu a matka byla realitní makléřkou židovského původu.[1][2] Rodiče se rozvedli, když jí byl jeden rok. Po jejich rozvodu žila převážně se svou matkou v Atlantě. V roce 1985 se s matkou přestěhovaly do Los Angeles v Kalifornii, kde navštěvovala a roku 1992 úspěšně zakončila North Hollywood High School.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

S hereckou kariérou začala již ve čtyřech letech a to účinkováním v nejrůznějších reklamách (např. pro McDonald's). První větší hereckou příležitostí pro ni byla postava Jessie Millsové ve filmu My Stepmother Is an Alien (1988). Poté ztvárnila několik menších rolích v seriálech Roseanne (epizoda Like, a New Job; 1990; postava Jan) a Touched by an Angel (epizoda Cassie's Choice; 1994; postava Cassie Peters).

Zlom v její kariéře nastal po získání role v seriálu Buffy, přemožitelka upírů, v němž v letech 1997-2003 hrála Willow Rosenbergovou, nejlepší kamarádku přemožitelky Buffy. Díky úspěchu tohoto seriálu dostala další hereckou příležitost. Jednalo se o postavu flétnistky Michelle Flahertyové v trilogii Prci, prci, prcičky (anglicky American Pie). Seriál Buffy, přemožitelka upírů a jeho pozdější spin-off Angel jí přinesly štěstí i v soukromém životě. Během natáčení se seznámila s Alexisem Denisofem, za kterého se 11. října 2003 provdala v kalifornském letovisku Desert hot springs a mají spolu dceru jménem Satyana Marie,narozenou 24.března 2009 a dceru Keevu Jane narozenou 23.května 2012.[3]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Seriály[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu
  1. Biography for Alyson Hannigan [online]. Internet Movie Database, [cit. 2009-08-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Alyson Hannigan [online]. UGO, [cit. 2009-08-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. (anglicky)Alyson Hannigan Welcomes a Daughter! (People, 31.3.2009)