Ahoj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Ahoj (rozcestník).

Ahoj je neformální pozdrav používaný v Česku a na Slovensku při vítání se i při loučení. Původně šlo o námořnický pozdrav (anglicky ahoy), který je doložen od roku 1751.[1] Do střední Evropy pronikl nejprve mezi vodáky[2] a později byl akceptován širokou populací. Obecně se používá mezi přáteli a lidmi známými, nebo v některých specifických kruzích, jako jsou zejména letci, vodáci, trampové a vyznavači geocachingu.

Specifika pozdravu

  • Ve vodácké komunitě panuje obecně akceptovaný úzus, že ahoj je jediným adekvátním pozdravem na řece při zdravení lodě. Použít jakýkoliv jiný pozdrav se považuje za faux pas. Totéž platí i pro námořnickou komunitu všude po světě.
  • U trampů je také zvykem se zdravit Ahoj, jiný pozdrav je chápán jako paďourství.
  • V křesťanské komunitě [3] se bez jakéhokoli zdroje uvádí, že jde o zkratkové slovo k latinské frázi ad honorem Jesu (česky ke slávě Ježíše).
  • Za II. světové války byl pozdrav vnímán jako Adolfa Hitlera oběsíme jistě.[4]
  • Ahoj je velice rozšířený pozdrav zvláště v českých zemích a na Slovensku.

Etymologie

Nejpravděpodobnější etymologie pochází z citoslovce „hoy“, které bylo zesíleno redukovanou hláskou "a" [ə] a rázem. Citoslovce „h-j“ v různých obměnách je totiž z lingvistického pohledu kognát a vyskytuje se v mnoha jazycích včetně češtiny s různými samohláskami (haj, hej, hoj). Jinými slovy anglické „ahoy“ je zesílená forma obyčejného „Hej!“, které slouží k upoutání pozornosti druhého člověka a k navázání komunikačního spojení.

Nejstarší známé použití tohoto slova je z roku 1751 od Tobiase Smolletta, kde má právě tuto popsanou funkci: “While he was thus occupied, a voice, still more uncouth than the former, bawled aloud, ‘Ho! the house, a-hoy!’”

Ostatní etymologie – volání ze strážného koše: „A hoy!“ (anglicky Hoy, člun), popř. zmíněný akronym Ad HOnorem Jesu – není uveden se zdrojem.

Odkazy

Reference

  1. Tobias Smollett: The Adventures of Peregrine Pickle, 1751, online: http://www.gutenberg.org/ebooks/4084
  2. Bob Hurikán: Dějiny trampingu, Novinář, 1990, ISBN 80-7077-432-0, str. 149
  3. http://www.btm.cz/index.php?menu=letacek&jaky=206
  4. {title}. www.trebon.net [online]. [cit. 30-05-2010]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 30-05-2010. 

Literatura

Související články

Externí odkazy