Přeskočit na obsah

Fran Landesman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fran Landesman
Rodné jménoFrances Deitsch
Narození21. října 1927
New York
Úmrtí23. července 2011 (ve věku 83 let)
Londýn
Příčina úmrtínemoc
Povoláníbásnířka, spisovatelka, textařka a autorka písní
Alma materTemple University
Fashion Institute of Technology
Tématapoezie
Významná dílaSpring Can Really Hang You Up the Most
Manžel(ka)Jay Landesman (od 1950)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Fran Landesman (česky přechylováno Landesmanová, 21. října 192723. července 2011) byla americká textařka a básnířka.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Landesmanová se narodila jako Frances Deitsch v New Yorku. Její otec byl výrobcem oblečení a matka žurnalistka. Její jediný bratr se jmenuje Sam.

Studovala na soukromých školách, později na Temple University ve Philadelphii a nakonec na Fashion Institute of Technology v New Yorku. Její kariéra začala v módním průmyslu v New Yorku, kde potkala spisovatele Jaye Landesmana, kterého si vzala15. července 1950, a s kterým měla dva syny, jménem Cosmo Landesman a Miles Davis Landesman.

Později se přestěhovali do manželova domova v St Louis, kde její manžel se svým bratrem otevřeli kabaret Crystal Palace. Byl to úspěšný podnik, přitáhl známé herce a mohl si dovolit provozovat i avantgardní divadlo. Franiny zkušenosti z baru Crystal Palace, zatímco naslouchala hudebníkům, vedly k jejím začátkům psaní textů písní v roce 1952, včetně jedné z jejích nejznámějších: “Spring can really hang you up the most”. Pianista Tommy Wolf z Crystalu k tomu složil hudbu a stal se z toho hit, který vedl k jejich další spolupráci, včetně písní z The Nervous Set (Broadwayský muzikál Franina muže) a Molly Darling (muzikál jejího muže a Martina Quigleyho).

V roce 1964 se Landesmanovi přestěhovali do Londýna, kde Fran psala texty pro mnoho známých hudebníků (se zdůrazněním jazzu), stejně jako pro další manželovy muzikály (Dearest Dracula). Začala také psát poezii, díky které se stala ještě známější než kvůli textům. V roce 1996 obdržela BBC mnoho stížností, když se Landesmanová objevila v Desert Island Discs a požadovala dodávky marihuany jako své luxusní potřeby.

Bibliografie

[editovat | editovat zdroj]
  • More Truth Than Poetry
  • Invade My Privacy
  • The Ballad of the Sad Young Men and Other Verses
  • Rhymes at Midnight
  • Is It Overcrowded In Heaven?
  • The Thorny Side of Love
  • Scars and Stripes

Externí odkazy v angličtině

[editovat | editovat zdroj]