Čtyřlístek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o tvaru listu jetele. O komiksovém časopisu pojednává článek Čtyřlístek (komiks).
Čtyřlístek

Čtyřlístek je abnormální složený list jetele (Trifolium), který má oproti třílistému normálu navíc jeden lístek, tedy celkem čtyři samostatné lístky. Čtyřlístky se v populaci jetele vyskytují v poměru zhruba 1:10 000.[1]

Hojně rozšířená pověra o čtyřlístku říká, že přináší štěstí. Díky této pověsti se stal čtyřlistý jetel zvláštním grafickým symbolem i pojmenováním pro jiné objekty či subjekty (např. komiksový časopis Čtyřlístek apod.). Kromě čtyřlístku je možné najít i další "omyly" jako např. pětilístek či šestilístek, avšak tyto typy jsou spíše vzácné. Český rekord drží devítilístek, který nalezl Jaroslav Kosina z Mikulčic. Světový rekord s 56 lístky drží Shigeo Obara z Japonska.

Pro vědce bylo donedávna záhadou, jak čtyřlístky vznikají. Teprve v roce 2010 badatelé z University of Georgia a ze Samuel Roberts Noble Foundation v Ardmore (Oklahoma, USA) při genetickém zkoumání jetele objevili mj. gen zodpovědný za tuto vlastnost.[2] Na [[Exprese_genu|expresi]) tohoto genu mají významný vliv mj. podmínky životního prostředí.

Refertence[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.newscientist.com/article/dn19112-plant-nurseries-in-clover-after-finding-fourleaf-gene.html#.U194JVV_uiM
  2. https://www.crops.org/story/2010/jun/thu/four-leaf-clover-gives-up-its-secrets

Související články[editovat | editovat zdroj]