Zemský okres Eichsfeld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zemský okres Eichsfeld
Landkreis Eichsfeld
Mohučský zámek v Heiligenstadt
Mohučský zámek v Heiligenstadt
Zemský okres Eichsfeld – znak
znak
Geografie
Poloha na mapě Durynska
Poloha na mapě Durynska
Hlavní město Heilbad Heiligenstadt
Souřadnice
Rozloha 943,07 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 101 033 (31.12.2016)
Správa regionu
Nadřazený celek Durynsko
Druh celku Zemský okres
Zemský rada Werner Henning(CDU)
Sídlo Friedensplatz 8, 37308 Heilbad Heiligenstadt
Označení vozidel EIC, HIG, WBS
Oficiální web www.kreis-eic.de
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eichsfeld je německý zemský okres ležící v Durynsku, který leží na části historického regionu Eichsfeld. V rámci spolkové země sousedí s okresy Nordhausen, Kyffhäuserkreis a Unstrur-Hainich, dále s okresem Werra-Meißner v Hesensku a okresem Göttingen v Dolním Sasku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve středověku byl historický region Eichsfeld, který byl větší než současný zemský okres, majetkem Mohučského kurfiřství (Kurfürstentum Mainz).

Eichsfeld byl jediný region Durynska, ve kterém nebyla přijata protestantská reformace, a to především zásluhou arcibiskupů mohučských.

V roce 1801 byly duchovní státy zrušeny a oblast připadla Pruskému království, jen aby ji opět ztratilo v Napoleonských válkách. Během Vídeňského kongresu v roce 1815, vzneslo nárok na Eichsfeld nejenom Prusko, ale také Hannoverské království(Königreich Hannover). Region byl nakonec rozdělen mezi oba státy. I když v roce 1866 Prusko anektovalo Hannover, tato hranice zůstala hranicí dvou pruských provincií a později dokonce mezi Západním a Východním Německem. Do dnešní doby tvoří hranici mezi Durynskem a Dolním Saskem.

Dnešní zemský okres byl vytvořen v roce 1994 spojením dvou bývalých okresů Worbis a Heiligenstadt.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Zemský okres Eichsfeld je pojmenován podle historického regionu, který se v této oblasti dříve rozkládal. Jedná se o hornatou, venkovskou oblast, která sousedí na severu s pohořím Harz. Jde také o geografický střed Německa. V oblasti pramení řeky Leine a Unstruta (Unstrut).

Nejčastěji se objevují dvě teorie vysvětlující původ jména. Tou pravděpodobnější je, že je jméno odvozeno od slova (Eichenfeld), což znamená "dubové pole". Méně populární teorie tvrdí, že jde o odvozeninu od slova (Eisfeld), což se dá volně přeložit jako "ledové pole".

Znak[editovat | editovat zdroj]

Znak zemského okresu Eichsfeld znázorňuje Braniborského orla společně s Mohučským kolem, které bylo znakem mohučských biskupů. Tento znak získal Eichsfeld krátce poté, co region v roce 1801 připadl Prusku. Od roku 1816 nebyl znak používám a byl znovu zaveden až v roce 1945. Ani tentokrát však nebyl používám dlouho, jen do roku 1952. Poslední změnou bylo opětovné zavedení znaku po sloučení a vytvoření novodobého zemského okresu v roce 1994.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Landkreis Eichsfeld na německé Wikipedii a Eichsfeld (district) na anglické Wikipedii.