Zejnab Jalalianová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zejnab Jalalian)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zejnab Jalalianová
Narození1982 (39–40 let)
Maku
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zejnab Jalalianová (persky زينب جلاليان; narozena 1982 v Maku) je kurdsko-íránská politická aktivistka bojující za lepší postavení Kurdů, která byla v roce 2008 uvězněna kvůli údajnému napojení na ozbrojené křídlo kurdské opoziční skupiny.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jalalianová byla zatčena v červenci 2007 ve městě Kermánšáh a následně převedena do vězení v Sanandadži. V soudním procesu konaném v prosinci 2008 byla bez důkazů odsouzena za "nepřátelství vůči bohu" a údajné členství v zakázané kurdské skupině PJAK. K přiznání byla však Jalalianová donucena několikaměsíčním mučením a nebyl ji povolen právník. Trest smrti posléze potvrdil Nejvyšší soud Íránu. 28. června 2010 se rodina Jalalianové nechala slyšet, že při posledním telefonátu s ní byla prý vězněna ve věznici Evin. V rozhovoru s Mezinárodní kampaní za lidská práva v Íránu, který byl zveřejněn dne 1. července 2010, íránská právnička Khalil Bahramian uvedla, že ji byla zakázána návštěva Jalalianové. Na konci roku 2011 byl trest snížen z trestu smrti na doživotní vězení. Její zdraví se však v důsledku týrání postupně zhoršuje. 31. května 2014 bylo uvedeno, že je skoro slepá. V listopadu 2014 byla přeložena do věznice v Khoy. 15. května 2015 byl její trest snížen na 15 let pobytu ve vězení. V roce 2016 byla zahrnuta do akce Maraton psaní dopisů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Zeynab Jalalian na anglické Wikipedii a Zeynab Jalalian na švédské Wikipedii.