Zdeněk Barták (skladatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdeněk Barták
Základní informace
Narození31. srpna 1954 (69 let)
Praha
Povoláníhudební skladatel
RodičeZdeněk Barták
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Barták (* 31. srpna 1954 Praha) je český hudební skladatel a producent.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hru na klavír studoval na Lidové škole umění. Posléze na Státní konzervatoři v Praze studoval hlavní obor skladba a zároveň hru na klavír a tubu.

Veřejně začal vystupovat v orchestru svého otce, kterým byl kapelník Zdeněk Barták (1928–2018).[1] Orchestr Bartáka staršího patřil spolu s tehdejším Orchestrem Karla Vlacha a Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma mezi přední tuzemské taneční orchestry.

Během studií Barták mladší nejprve působil v hudební rockové sestavě Pavla Sedláčka. S vlastním hudebním uskupením posléze zajišťoval hudební doprovod pro divadelní představení herce Jiřího Hrzána. Tím postupně více inklinoval k masové popové hudbě. V první polovině osmdesátých let se svou skupinou doprovázel zpěváka Jiřího Štědroně a spolupracoval také se skupinou Kroky Františka Janečka. Se začátkem devadesátých let 20. století koncertní činnost prakticky ukončil a začal se naplno věnovat komponování filmové hudby. Byť už jako skladatel popmusic zažil nemalé úspěchy – například s hity Nenapovídej a Non stop pro Michala Davida (Zlatá a Platinová deska vydavatelství Supraphon za 500 000 a za 1 000 000 prodaných titulů),[2][3] teprve filmová produkce mu přinesla největší slávu a uznání.

Zdeněk Barták se stal dvorním skladatelem filmového režiséra Jaroslava Soukupa. Je autorem hudby k Soukupovým filmům Drsná planina, Vítr v kapse, Láska z pasáže, Pěsti ve tmě, Discopříběh, Divoká srdce, Kamarád do deště, Svatba upírů, Byl jednou jeden polda a dalších. Je také autorem hudby k televizním pořadům a seriálům Zdivočelá země, Hotel Herbich aj. Aktivní je i na muzikálovém poli (Anděl s ďáblem v těle, The Tempest (Bouře)).[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve věku 89 let zemřel kapelník Zdeněk Barták. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2023-01-29]. Dostupné online. 
  2. Zdeněk Barták: Moji píseň zpívá Andrea Bocelli. Region [online]. 2020-01-24 [cit. 2023-01-29]. Dostupné online. 
  3. Zdeněk Barták - Oficiální stránky | Official Web. Zdeněk Barták - Oficiální stránky hudebního skladatele [online]. [cit. 2023-01-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Zdeněk Barták — Lidé. Česká televize [online]. [cit. 2023-01-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]