Zdeněk Altner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdeněk Altner
Narození 1947 (69 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

JUDr. Zdeněk Altner (* 1947) je český právník a advokát.

Je znám především díky právnímu zastupování ČSSD, které v roce 2000 u Ústavního soudu definitivně vyhrál spor o dnešní stranické sídlo – Lidový dům. Altner tvrdí, že za to měl dostat smluvně domluvenou odměnu ve výši 165 milionů Kč. Jelikož ČSSD za sedm let tento dluh nezaplatila, požaduje Altner po ČSSD k březnu 2007 částku přibližně 19 miliard korun. Dluh narostl díky pokutám a penále z neplacení, které smlouva zaručuje. Právě výška penále (0,3 % denně) byla předmětem zpochybnění smlouvy tehdejším předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, který si myslel, že je v rozporu s dobrými mravy. Jeho názor však nemá žádnou podporu v soudním verdiktu. Z důvodů dlouhodobého neplacení podal Altner návrh, aby soud na ČSSD prohlásil konkurs.

Zdeněk Altner byl do roku 2000 také konkursním správcem společnosti OSAN, než byl soudem odvolán na nátlak věřitelů. Těm se nelíbilo, že místo placení vedl údajně nesmyslné spory, za které prý spřízněným advokátům zaplatil více než 100 miliónů. Na některé jeho kroky byly podány žaloby a jeden proces již prohrál.

V roce 2013 byl Altner zatčen v Německu na základě evropského zatýkacího rozkazu v souvislosti s jinou, slovenskou kauzou z konce 90. let, kdy český právník působil jako správce konkurzní podstaty jedné z firem podnikatele Ivana Matušíka.

Od 24.11.2015 je Altner znovu v pátrání.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]